SWP

   Kanada
 2021-02-23 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Toronto

20 lutego br. Konsulat Generalny RP w Toronto zorganizował wirtualne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Do współpracy zostali zaproszeni partnerzy z instytucji polonijnych działający na rzecz podtrzymania znajomości języka polskiego: Związek Nauczycielstwa Polskiego – Oddział Mississauga, Biblioteka Polska przy Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississaudze, Związek Harcerstwa Polskiego w Kanadzie, Radio 7 Toronto, a także Toronto Public Library.

Na niezwykle bogaty, ponad dwugodzinny program, składały się wcześniej przygotowane nagrania recytacji i piosenek w wykonaniu uczniów Szkoły Polskiej im. M. Kopernika w Mississaudze i ich rodziców, filmiki edukacyjne Narodowego Centrum Kultury "Błyskawiczne dzieje polszczyzny" z serii "Ojczysty - dodaj do ulubionych", specjalnie pozyskane przez Radio 7 Toronto nagrania wywiadów z pisarzem i językoznawcą (Grzegorzem Kasdepke i prof. Janem Miodkiem).

W programie znalazły się również wypowiedzi "na żywo" zaproszonych gości: Natalii Kusendovej - ministra w rządzie prowincji Ontario, Teresy Berezowskiej - przewodniczącej Rady Polonii Świata, Ewy Stachniak - pisarki, które opowiadały o znaczeniu języka polskiego w ich życiu i w jaki sposób udaje się podtrzymać jego znajomość.

Partnerzy wydarzenia przedstawili pokrótce gdzie i w jaki sposób można uczyć się i pielęgnować język polski i kulturę polską w Kanadzie: szkoły polskie, biblioteka polska, księgozbiory w języku polskim w kanadyjskich bibliotekach publicznych, harcerstwo, możliwość oglądania i słuchania specjalnych audycji dla najmłodszej Polonii w internecie ("Spotkania z Bajką", podcasty z serii "Polak Mały" w radiu, youtube, spotify).

Konsulat również zaprezentował projekty własne mające na celu zachęcenie do nauki języka polskiego i znajomości literatury polskiej: wyprawki czytelnicze "Czytam po polsku", Noc w Bibliotece", Rodzinny Piknik Czytelniczy połączony z Narodowym Czytaniem, spotkania z pisarzami polskimi, umożliwienie dostępu do e-booków w języku polskim na platformie Legimi.

W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób - z różnych środowisk i z różnych grup wiekowych.

Konsulat już po raz czwarty organizował obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Dwie pierwsze edycje odbyły się w szkołach polskich, a ubiegłoroczna – w Polskim Centrum Kultury im. JPII w Mississaudze. Ze względu na obostrzenia pandemiczne tegoroczna edycja miała charakter wirtualny, co nie przeszkodziło w bardzo dużej frekwencji i nie zaważyło na atrakcyjności wydarzenia.


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ