SWP

   Tunezja
 2021-03-19 6. ROCZNICA ZAMACHU W MUZEUM BARDO

18 marca 2021 r. Ambasador RP w Tunezji, Lidia Milka-Wieczorkiewicz z okazji 6. rocznicy zamachu terrorystycznego w Muzeum Bardo złożyła wieniec przy tablicy upamiętniającej ofiary. W ceremonii uczestniczył również premier rządu tunezyjskiego, Hichem Mechichi.

Przypomnijmy, że w zamachu w najważniejsze muzeum w kraju – Bardo w Tunisie, który miał miejsce 18 marca 2015 roku zginęły 24 osoby, a 50 osób zostało rannych. Wśród ofiar było trzech Polaków.

18 marca 2015, około południa, dwóch mężczyzn uzbrojonych w kałasznikowy wtargnęło do budynku Parlamentu Tunezji. Atak napastników odparto, a parlamentarzystów ewakuowano. Terroryści wycofali się na teren Muzeum Bardo, gdzie 21 turystów i wzięli zakładników.

Około 15:00 tunezyjskie służby bezpieczeństwa rozpoczęły udany szturm na muzeum. Zginęło dwóch napastników i jeden policjant, a zakładnicy zostali uwolnieni.

Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie.

Narodowe Muzeum Bardo, w którym doszło do zamachu to był obowiązkowy punkt w programach zwiedzania turystów. Są tu kunsztowne antyczne mozaiki, płaskorzeźby, w tym jedyny znany wizerunek rzymskiego poety Wergiliusza i fragmenty nagrobków wczesnochrześcijańskich. W arabskiej części Afryki może się z nim równać tylko Muzeum Egipskie w Kairze.

Mieści się w Tunisie, kilka kilometrów od centrum i tuż obok tunezyjskiego parlamentu, który w czasie ataku obradował nad nowym prawem antyterrorystycznym. Tablica z nazwiskami ofiar wisi przy wejściu do placówki.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambassade Pologne TunisW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ