SWP

   Gruzja
 2021-03-26 Wiosenne tradycje

Tegoroczna wiosna do Gruzji przybywa nieco spóźniona, jakby w myśl dobrze znanego powiedzenia, że „w marcu jak w garncu”.

Dzieci i młodzież polonijna ze szkół w Tbilisi i Lagodechi, przygotowując się na powitanie wiosny, wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie topienia marzanny - kukły symbolizującej zimę, śmierć i choroby, której utopienie według pradawnych wierzeń ma zapewnić zdrowie, powodzenie i urodzaj.

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie zaznajomili się z informacjami na temat pochodzenia tej wielowiekowej ludowej tradycji oraz pieśniami jej poświęconymi, a następnie z pomocą rodziców przygotowali własne kukiełki marzanny, które następnie zostały utopione w rzece.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Polish Embassy TbilisiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ