SWP

   USA
 2021-03-29 JAJKO CUD NATURY - II wielkanocne warsztaty plastyczne w PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza BROOKLYN

Sobotnia szkoła dokształcająca przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza znana jest z kreatywnych zajęć dydaktycznych, rozwijających zamiłowanie dzieci do uczenia się języka polskiego. Stwarza inspirujące środowisko do krzewienia polskiej kultury oraz pielęgnuje w uczniach szacunek do polskich tradycji.

21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny polonijni nauczyciele przeprowadzili dla swych podopiecznych wielkanocne warsztaty. Spotkaniu patronował Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Przed ekranami komputerów zasiedli wyposażeni w materiały plastyczne uczniowie z rodzicami. Rozpoczęła się druga w historii szkoły edycja zajęć pt. “Jajko Cud Natury”. Podobnie jak rok temu wirtualne spotkanie poprowadziła dyrektor szkoły, plastyczka Małgorzata Czajkowski. Nad jego techniczną stroną czuwała wychowawczyni klasy IV Anna Misiewicz Andruchów. Wychowawczyni III klasy Małgorzata Zabłocki, wprowadziła zebranych w atmosferę polskich Świąt Wielkiej Nocy. Opowiedziała o polskich zwyczajach wiążących się z tym najstarszym i najważniejszym dla chrześcijan świętem.


PAI

Prace plastyczne dyrektor Małgorzaty Czajkowski były źródłem inspiracji dla uczniów


Polska Wielkanoc jest niezwykle barwna. Świętom towarzyszą oprócz obrzędów religijnych przebogate ludowe zwyczaje. W roku poprzednim dzieci nauczyły się robić wielkanocne palmy.

Tym razem skupiły się nad historią zdobienia jaj i własnoręcznym wykonaniem tradycyjnej polskiej pisanki. W czasie spotkania rodzice czuwali przy gorącym wosku, natomiast dzieci, naśladując instruktorkę pracowały nad dekoracją jajek. Pisane na skorupkach wzorki były różnorodne. Młodsze dzieci gustowały w serduszkach. Starsi uczniowie starali się wykonać wzory tradycyjne, symbolizujące słoneczko, gwiazdki, bocianie nóżki, psie łapki czy jodełki. Zaskoczeniem dla wszystkich uczniów był moment tuż po zabarwieniu jajek, kiedy należało usunąć wosk. Przekonani byli bowiem, że to wosk jest dekoracją jajka, a nie jego odbicie, powstałe po usunięciu parafiny. Pierwszoklasiści, dla których dekorowanie jajek woskiem okazało się dość trudne wykonali z wychowawczynią Moniką Davidovich ozdoby wielkanocne z papieru.

Na zakończenie spotkania, ciekawscy mieli okazję zbadać jajko naukowo. Młodsi uczniowie własnoręcznie sprawdzili czy surowe jajko da się obrać, a starsi testowali jego wytrzymałość, biorąc pod uwagę fakt, że konstrukcja skorupki jest silna i chroni jajko przed niebezpieczeństwem z zewnątrz oraz wytrzymuje ciężar wysiadujących go rodziców, a na tyle słaba, że pisklęta są w stanie ją rozbić. Ćwicząc język polski w tym ortografię: “pszczeli wosk”, “najdoskonalsza struktura”, “przepiórka” czy “kukułcze jajo”, kontynuowano spór co było pierwsze jajko czy kura.

Warsztaty Wielkanocne były okazją do nauki i zabawy oraz międzypokoleniowego spotkania uczniów i sympatyków Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie.

Katarzyna Solarz
PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza BROOKLYN, NY


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ