SWP

   Niderlandy (Holandia)
 2021-04-01 129. ROCZNICA URODZIN GENERAŁA MACZKA W NIDERLANDACH

31 marca przypada rocznica urodzin gen. Stanisława Maczka. O "Niepokonanym generale" pamiętała oczywiście Polonia w Holandii.

28 marca w niedzielę, na cmentarzu wojskowym w Bredzie, gdzie spoczywa legendarny dowódca wraz ze swoimi żołnierzami, zorganizowała uroczystość. Modlitwę poprowadził Ks. Sławomir Klim towarzyszyły mu grupy takie jak Kryptonim t-IV, Harcerze z Pierwszego Polskiego Szczepu im.1 Polskiej Dywizji Pancernej i Warty Honorowej Grupy Rekonstrukcyjnej Brzask, Stołeczne Środowisko Polskiej Dywizji Pancernej oraz Polonia z całej Holandii.

Nasi Rodacy odwiedzili także drugi Polski Wojskowy Cmentarz Honorowy, który znajduje się w dzielnicy Bredy, Ginneken, przy ulicy Vogelenzanglaan 13 (Ginneken). Tutaj spoczywa 80 polskich żołnierzy, poległych na holenderskiej ziemi podczas II wojny światowej. Na ścianie przyległej kaplicy św. Wawrzyńca wiszą tablice upamiętniające walki Polaków. W części miejskiej cmentarza możemy znaleźć groby żołnierzy polskich, którzy mieszkali w Holandii po wojnie i tutaj zmarli.

Pokazując, że pamiętają zapalają znicze i składają kwiaty. Bardzo cieszy serce że tak mocno działające grupy potrafią się jednoczyć i współpracować.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencji dla PAI - Damian Miś, NiderlandyW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ