SWP

   Uzbekistan
 2021-04-07 JAJKA - TYLKO BIAŁO-CZERWONE

By zachować tradycję dekorowania jajek wielkanocnych i pobudzić kreatywność swoich członków, stowarzyszenia: „Świetlica Polska” i „Polonia” w Taszkencie, wraz z nauczycielką skierowaną przez ORPEG - Agnieszką Mikulec, ogłosiły konkurs, w ramach którego należało udekorować jajko. Warunek postawiono jeden - można było użyć tylko kolorów polskiej flagi. Okazało się, że ograniczenie kolorystyki wcale nie zawęziło inwencji twórczej, a wprost przeciwnie- pozwoliło autorom na poszukiwanie ciekawych motywów i wykorzystywanie różnorodnych materiałów.

Można było podziwiać jajko misternie wyklejone biało-czerwonymi koralikami, z których powstała polska flaga wraz z krzyżem. Ktoś wpadł na pomysł wykorzystania techniki decoupage, by przypomnieć, że Wielkanoc związana jest z wiosną i kwiatami. Nie zabrakło też bezpośredniego związku z Polską w postaci namalowanego orła czy nazwy Polski wykaligrafowanej na jajku.

Wśród wielu prac wyróżniało się swą wielkością bogato zdobione jajo nawiązujące do stylu barokowego. Członkowie jury zgodnie orzekli, że bardzo trudno było dokonać wyboru i przyznać miejsca w konkursie, ponieważ jego uczestnicy włożyli w dekorację jajek wiele energii, pracy, pomysłowości i czasu.


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ