SWP

   Rosja
 2021-04-07 SPOTKANIE WIELKANOCNE W SANKT PETERSBURGU

Doczekaliśmy się, jak wskazuje tradycja, kolejnych Świąt Wielkanocnych i dzięki częściowemu zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią mogliśmy zorganizować polonijne spotkanie Wielkanocne. W niedzielę 04 kwietnia 2021 r. po południu członkowie Stowarzyszenia kulturalno-oświatowego „Polonia” w Sankt Petersburgu w kawiarni „Admirał” spotkali się aby wspólnie upamiętnić mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Uroczysty wieczór otworzył polonijny zespół folklorystyczny „Gaik”. Młodsi członkowie zespołu zaprezentowali polskie pieśni wielkanocne i tańce ludowe. Podczas spotkania śpiewano również piosenki w języku polskim i rosyjskim które uświetniły wspaniałe spotkanie.

Prezes Stowarzyszenia Czesław Błasik powitał wszystkich przybyłych i złożył życzenia Wielkanocne. Następnie przekazał głos księdzu Krzysztofowi Pożarskiemu który zaprosił do wspólnej modlitwy i pobłogosławił pokarmy na świątecznym stole.

Jednym z wielu zwyczajów wielkanocnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest przygotowanie i poświęcenie wielkanocnego koszyczka. Właśnie z tym zwyczajem był związany ciekawy i pouczający quiz "Wielkanocny koszyk". Wielu uczestników spotkania wzięło udział w konkursie wypieków wielkanocnych „Tradycje rodzinne” oraz w konkursie rękodzieła wielkanocnego. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i posłużyły do dekoracja Sali i świątecznego stołu. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę.

Zebrani przy świątecznym stole składali sobie życzenia, chlebem, jajkiem, przyjaznym gestem i dobrym słowem wyrażali wzajemną polonijną więź. Wieczór upłynął w ciepłej, miłej i przyjaznej atmosferze.


Czesław Błasik Prezes SKO „Polonia” w Sankt Petersburgu
Foto: Artur Minasjan


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ