SWP

   W. Brytania
 2021-08-01 AKCJA "GOŹDZIK" - PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH

W ramach organizowanej przez Poland Street akcji „Goździk” na Cmentarzu Gunnersbury w Londynie złożono kwiaty na grobach żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim. W akcji wzięła także udział uczestniczka Powstania, 97-letnia Marzenna Schejbal.

Akcja “Goździk” to akcja polskich emigrantów w stolicy Wielkiej Brytanii, której korzenie sięgają 1946 roku. Był to pomysł weteranów Armii Krajowej, żyjących na emigracji. Od dziesięciu lat akcję "Goździk" koordynuje Poland Street, najstarsza organizacja założona przez „młodą Polonię”.

Porucznik Marzenna Schejbal ps. „Marzenna”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, to kobieta-legenda. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką i sanitariuszką w Batalionie “Łukasiński”. Ze Starego Miasta wydostała się kanałami do Śródmieścia. Po wojnie dostała się do obozu przejściowego w Ożarowie, następnie trafiła do niewoli w Niemczech, gdzie spędziła całe 7 miesięcy. Ostatnie miesiące, od stycznia do 12 kwietnia 1945 roku była jeńcem w obozie dla kobiet w Oberlangen, gdzie przebywało aż 1726 uczestniczek Powstania Warszawskiego. Z obozu została wyzwolona przez wojska generała Stanisława Maczka, właśnie 12 kwietnia 1945.

Po wojnie wraz z siostrą i odnalezioną później matką osiedliła się w Wielkiej Brytanii. Zawsze mocno związana z działalnością patriotyczną w środowisku polonijnym i organizacjami kombatanckimi. W 2001 została przewodniczącą Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Londyn.

Inicjatywa "Goździk" jest wspierana przez Ambasadę RP w Londynie.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: fot. Ambasada RP w LondynieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3540019 OSÓB