SWP

   Węgry
 2021-08-01 Polsko-węgierskie kody pamięci – cześć młodym powstańcom!

1 sierpnia 2021 r. - w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - Redakcja „Głosu Polonii” przypomina o polsko-węgierskich kodach pamięci.

21 października 2015r. na jednej ze ścian kamienicy w peszteńskim zaułku Corvina – miejscu mającym szczególne znaczenie w historii Węgier, bo to tu w 1956 roku rozgrywały się znaczące walki – niedaleko od pomnika małego powstańca węgierskiego, z inicjatywy Fundacji Gábora Bethlena, a w szczególności niestety już nieżyjącego Przyjaciela i wieloletniego współtwórcy budapeszteńskiego „Głosu Polonii”- Attili Szalaiego – kuratora fundacji, spadkobiercy i wykonawcy pomysłu Gergelya Pongrátza, ówczesnego dowódcy powstańczego z zaułku Corvina – odbyło się odsłonięcie niecodziennej tablicy: tablicy pamięci polsko-węgierskiej, pamięci o węgierskim 1956 roku i polskim 1944.

Ufundowana przez Fundację im. Gábora Bethlena, Ogólnokrajowy Samorząd Mniejszości Polskiej oraz samorząd VIII dzielnicy Budapesztu (Józsefváros) tablica przypomina o roli dzieci i młodzieży walczących w powstaniu warszawskim i powstaniu węgierskim 1956 roku. Przypomina także dzieje naszych dwóch narodów w tych dwóch tragicznych momentach historii – odmowę węgierskich żołnierzy udziału w tłumieniu powstania warszawskiego i ich pomoc dla powstańców oraz zaangażowanie Polaków w pomoc humanitarną dla ofiar wydarzeń 1956 roku na Węgrzech.

W czarnym granicie na tablicy tej w językach polskim i węgierskim wyryto słowa:

„Za sprawą tej tablicy mogą sobie podać ręce młodzi powstańcy z Warszawy i Budapesztu, którzy chwycili za broń by podjąć walkę z dwoma największymi totalitaryzmami XX wieku, brunatnym i czerwonym. W 1944 roku wycofane z frontu wschodniego pod stolicą Polski oddziały węgierskie odmówiły wystąpienia wobec powstańcom, co więcej, przekazały im broń, ubrania i żywność, ranni zostali przyjęci do węgierskich szpitali polowych. Wielu z nich przeszło na stronę powstańców. W 1956 z najszybszą i największą pomocą humanitarną dla Węgier pospieszyła Polska i opaski Straży Narodowej nosili studiujący w Budapeszcie młodzi Polacy. Wieczna chwała ich pamięci!

2015 - Fundacja im. Gábora Bethlena, Fundacja Peszteńskich Chłopców, Samorząd VIII Dzielnicy Budapesztu, Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech”.

Tablicę autorstwa węgierskiego artysty rzeźbiarza Norberta Buriána zdobi symboliczny zarys pomnika małego Powstańca Warszawy.


PAI


Redakcja „Głosu Polonii” tą drogą chce przywołać pamięć o bohaterach tamtych czasów, wyrazach wspólnej historii i sympatii oraz osobach dla których jej piastowanie przez lata stanowiło sens życia.

Opowiedzmy o tym młodszym pokoleniom.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Głos Polonii / Fot. GP, B.PálW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3539869 OSÓB