SWP

   Niderlandy (Holandia)
 2021-08-01 POLONIA W HOLANDII PAMIĘTA

Pierwszy sierpnia dla każdego Polaka to ważna data. W tym dniu obchodzimy rocznicę rozpoczęcia wybuchu Powstania Warszawskiego, którą obchodzi się nie tylko w Polsce ale w każdej części świata w tym Holandii, Anglii, Belgii i innych krajach gdzie można znaleźć polską społeczność. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni a miało skończyć się po kilku dniach. To wydarzenie to jedna najsmutniejszych kart historii Polski.

W Bredzie na cmentarzu wojskowym z tej okazji Polonia z Holandii - w tym niezawodna grupa Kryptonim T-IV - zorganizowała małą uroczystość. Mimo, że to czas wakacyjny i większość naszych rodaków wyjeżdża na urlopy zdołano się zebrać i pokazać, że Polacy za granicą pamiętają.

Karol Majak odczytał list z Warszawy z roku 1943.


PAI


O godzinie 17 zabrzmiała syrena i zostały odpalone świece dymne w kolorach biało - czerwonych.

Jak widać Polonia w Holandii jest bardzo aktywna i potrafi łączyć się oraz działać nie tylko od święta. To budujące jak Polacy łamią stereotypy! Na obczyźnie obczyźnie Polak Polakowi bratem a nie wilkiem.


Tekst: Damian Miś
Zdjęcia: Andrzej Truś i Damian Miś


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Damian Miś, NiderlandyW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3539919 OSÓB