SWP

   Republika Południowej Afryki
 2021-09-10 Uroczyste obchody 77. rocznicy „Lotów nad Warszawę”

Komitet Organizacyjny „Lotów nad Warszawę” we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii zorganizował uroczystości upamiętniające pełne heroizmu „Loty nad Warszawę” południowoafrykańskich wojsk powietrznych (South African Air Force) oraz alianckich lotników, którzy uczestniczyli w misji wojskowej mającej na celu wsparcie Powstania Warszawskiego w 1944 r.

Uroczyste obchody 77. rocznicy „Lotów nad Warszawę” odbyły się w dniu 4 września 2021 r. w katolickim kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Norwood, w Johannesburgu oraz pod Pomnikiem Katyńskim.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Południowoafrykańskich Wojsk Powietrznych (SAAF), Royal Air Force, południowoafrykańskich i polskich kombatantów wraz z rodzinami, polskich stowarzyszeń polonijnych w RPA, a także Ambasady RP w Pretorii. Uroczystości poprowadził Martin Urry, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów „Lotów nad Warszawę”. W trakcie uroczystości odegrano hymny RPA i Polski. Zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć poległych lotników.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Ambasador RP Andrzej Kanthak. W swoim przemówieniu Pan Ambasador oddał hołd południowoafrykańskim lotnikom, którzy bez wahania poświęcili swoje młode życie, aby przynieść nadzieję i wyzwolenie oblężonej Warszawie. Podkreślił także, że pamięć bohaterskich pilotów i ich wkład w wyzwolenie Polski pozostanie żywa w sercach Polaków na zawsze. Pan Ambasador wspomniał w swoim wystąpieniu, że kilka dni wcześniej, w podwarszawskim Michalinie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej na pomniku poległych lotników alianckich z załogi samolotu B-24 Liberator KG 939 A z 31 Dywizjonu Bombowego SAAF, zestrzelonego w akcji niesienia pomocy Powstaniu Warszawskiego w nocy 14/15 sierpnia 1944 r. Z ośmioosobowej załogi samolotu zginęli wówczas: drugi pilot 2/Lt Robert G. Hamilton (SAAF, 21 lat) oraz dwaj strzelcy pokładowi: Sgt Herbert Hudson (RAF, 21 lat) oraz Sgt Leslie Mayes (RAF, 24 lata). Pozostałych pięciu lotników (wśród nich pierwszy pilot Capt. J.L. Van Eyssen) zdołało się uratować skacząc ze spadochronem.

Uroczyste złożenie wieńców pod Pomnikiem Katyńskim w Johannesburgu zamknęło uroczystości.

Uroczystości zostały zorganizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i przestrzeganiem południowoafrykańskiego reżimu sanitarnego dotyczącego zasad bezpiecznego funkcjonowania w trakcie pandemii koronawirusa, tj. przestrzegania dystansu społecznego, noszenia maseczek oraz dezynfekcji.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w Pretorii
Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w PretoriiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675111 OSÓB