SWP

   Argentyna
 2021-09-11 Emma Nicolay de Caprile

W Argentynie 11 września obchodzony jest Dzień Nauczyciela. Mało kto wie, że na kartach szkolnictwa argentyńskiego zapisała się Polka, Emma Nicolay de Caprile (1842-1884) - urodzona w Poznaniu, dyrektorka pierwszej szkoły dla nauczycielek w Buenos Aires.

Domingo Faustino Sarmiento walczył z dyktaturą panującą w Argentynie, a po jej upadku stworzył najlepszy system szkolnictwa w ówczesnej Ameryce Łacińskiej. To właśnie w rocznicę jego śmierci – 11 września – Argentyńczycy obchodzą Dzień Nauczyciela.

Domingo Faustino Sarmiento w roku 1862 objął stanowisko Gubernatora prowincji San Juan, wtedy też zaczął tworzyć Prawo Oświaty, które narzuciło obowiązkową naukę podstawową i polecił budowy szkół. Dzięki niemu dwukrotnie wzrosła liczba szkół w tym państwie, a argentyński system edukacji został uznany za najlepszy w Ameryce Łacińskiej. Na wniosek wtedy prezydenta Republiki Argentyńskiej w maju 1865 r. pojechał do Nowego Yorku jako Pełnomocny Minister. Tam zainteresował się systemem edukacyjnym w Stanach Zjednoczonych i poziomem nauczania, przebywając w środowisku akademickim poznał Panią Emme Nicolay de Caprile, połączyło ich zainteresowanie nauką i troska o wykorzenienie analfabetyzmu w Argentynie.

Pani Emma Nicolay de Caprile, urodziła się w Poznaniu, była nauczycielką wychowaną we włoskiej Florencji, przez wiele lat mieszkała w Trieście, podróżowała po wielu krajach Europy, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pedagogiczne, umiała mówić w pięciu językach.

12 października 1868 roku, Domingo Faustino Sarmiento został wybrany prezydentem Republiki Argentyńskiej. Jako prezydent Argentyny podwoił liczbę szkół publicznych w kraju. Jego szczególną zasługą było zwiększenie dostępności do szkół podstawowych. Sarmiento powołał do życia akademię morską i wojskową. Stworzył też spójny system kształcenia uczniów oraz program kształcenia nauczycieli, które są podstawą także współczesnego systemu oświaty w Argentynie. Do współpracy przy budowie nowego systemu zaprosił Emme Nikolaj de Caprile, która przyjęła propozycję i przejechała do Argentyny w roku 1870.

W roku 1874, powstała pierwsza szkoła dla nauczycieli w Buenos Aires, znana jako Escuela Normal nr1, pani Emma Nicolay de Caprile została pierwszą dyrektorką tej szkoły. Wśród uczniów pani Emmy znajdował się pan Hipolito Yrigoyen, który później został nauczycielem historii i dwukrotnie prezydentem Republiki Argentyńskiej.

Nową metodę nauczania wprowadzoną przez Sarmiento Emma Nicolay de Caprile spisała i wydała pod tytułem "El RuDimentarista". Była jedną z pierwszych nauczycielek i autorek, która opublikowała teksty do nauczania podstawowego w Argentynie. Książka o metodzie nauczania alternatywnego czytania i pisania odniosła wielki sukces i do 1889 r. używana przez nauczycieli i wielokrotnie wznawiana. Nasza rodaczka opublikowała jeszcze kilka ważnych pozycji (między innymi z zakresu matematyki), które zajęły znaczącą pozycję wśród ówczesnego środowiska pedagogicznego.

Pani Emma pełniła funkcję dyrektorki do roku 1884, kiedy to z powodu delikatnego stanu zdrowia musiała zrezygnować z obowiązków. Zmarła 30 listopada 1884 roku.

Została pożegnana z honorami przez swoich uczniów i znane osobistości epoki. Prezydent Argentyny, Julio A Roca, przyznał jej odznaczenie narodowe ze względu na niezmierzone zasługi dla edukacji.

Jej szczątki spoczywają na cmentarzu Recoleta w Buenos Aires. Krypta została uznana jako Narodowy Pomnik Historii w roku 1982. Krypta jest pod opieką Stowarzyszenia Nauczycielek Szkoły Normal N1


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3674997 OSÓB