SWP

   Tanzania
 2021-09-14 TANZAŃSCY STYPENDYŚCI NAWA

8 września 2021 r. z grupa tanzańskich studentów, którym udało się otrzymać stypendia im. Stefana Banacha, będące wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji i Nauki i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej spotkała się z Ambasadorem Krzysztofem Buzalskim i Konsulem Piotrem Krauze. Program stypendialny zaadresowano do młodzieży z krajów rozwijających się, planującej podjęcie studiów magisterskich w Polsce.

W tegorocznej edycji spośród blisko 2000 zgłoszeń przyznano wsparcie finansowe dla 260 osób z prawie 30 krajów. Największą popularnością wśród studentów cieszyły się Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Jagielloński. Jeśli chodzi o dziedziny, które były najczęściej wskazywane przez stypendystów, znalazły się wśród nich nauki inżynieryjno-techniczne oraz ścisłe i przyrodnicze.

To niezwykle istotne stypendium, ponieważ dziś wspomniane kierunki studiów są wręcz strategiczne dla rozwoju nowoczesnego państwa i jego potencjału. To także pole zacieśniania współpracy z krajami nie tylko naszego regionu, ale także Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Dzięki takim inicjatywom Polska po raz kolejny jest pomostem między krajami rozwijającymi się i Zachodem – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Patron stypendium, prof. Stefan Banach (1892-1945), to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich matematyków. Był współtwórcą lwowskiej szkoły matematycznej oraz analizy funkcjonalnej, czyli działu matematyki mającego zastosowanie m.in. w opisywaniu zjawisk przyrodniczych.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: gov.plW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675412 OSÓB