SWP

   Ukraina
 2021-09-14 Obchody 100. rocznicy urodzin Lema w Odessie

Stanisław Lem w jednym z wywiadów stwierdzał: Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta. Odessyjczycy, a generalnie – członkowie Oddziału im. Adama Mickiewicza Związku Polaków na Ukrainie – udowodnili, że nie do końca tak jest.

12 września w 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema – czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, pisarza, filozofa i futurologa – zebrali się w sali Biblioteki Publicznej im. Mychajła Hruszewskiego w Odessie. Spotkanie zaczęło się od prezentacji wystawy książek Lema w różnych językach świata. Prezentację poprowadziła pani Swietłana Liszczyńska, kierownik Oddziału Literatury Zagranicznej Biblioteki Publicznej.

Organizator tego cyklu spotkań, filolog i filozof, wykładowca Politechniki Odeskiej Denis Majdaniuk razem z Igorem Gajbejem, gościem z „północnej stolicy” Mołdawii, miasta Bielce opowiedział o życiu i twórczości Stanisława Lema.

Swoimi refleksjami na temat przewidywania przez Lema przyszłości i rzeczywistości, w której żyjemy, podzielił się Oleksandr Makarow, znany odeski pisarz i dziennikarz. Zwrócił uwagę na fakt, że Stanisławowi Lemowi wolno było powiedzieć w Polsce to, czego innym pisarzom nie wolno było mówić w czasach komunistycznych. To było związane z tym, że krytycy przymykali oko na opisy reżimu komunistycznego, bo utwory fantastyczne uważane były za niepoważne.

Członkowie ZPU wzięli aktywny udział w tym spotkaniu, a Sergiusz Chomenko i Olga Guszczyna nawet wcielili się w rolę Trurla i Maszyny oraz przeczytali fragment z utworu „Maszyna Trurla” podczas prezentacji na dużym ekranie filmu krótkometrażowego pod tym samym tytułem z roku 1975.

Na koniec, wszyscy uczestnicy dostali pamiątkową widokówkę autorstwa Denisa Majdaniuka, a utrwalić w pamięci obchody 100. rocznicy urodzin Lema w Odessie pomogła utalentowana fotografka, pani Olga Krawcowa.


Tekst: Denis Majdaniuk
Zdjęcia: Olga Krawcowa


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w OdessieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3540037 OSÓB