SWP

   Francja
 2021-09-15 Twórczość Anety Szacherskiej na wystawie w Falaise

W Château de la Fresnaye w Falaise (Normandia) trwa wystawa rzeźby i malarstwa. Swoje prace prezentuje 10 artystów. Wśród nich jest Aneta Szacherska. Jako 5-letnia dziewczynka przybyła do Francji wraz z rodzicami w 1982 r. Jej ojciec Włodzimierz Szacherski otrzymał tu azyl polityczny, opuszczając Polskę po pięciu miesiącach internowania w więzieniu w Iławie.

„Jeszcze w Polsce jako mała dziewczynka bardzo lubiłam rysować i kolorować obrazki. W szkole najbardziej interesowały mnie lekcje rysunków. Wiedziałam od zawsze, że moim przeznaczeniem jest malarstwo. Do jego zawodowego uprawiania namawiali mnie też w szkołach nauczyciele” – wyznaje Aneta. Idąc za ich radą ukończyła prywatną szkołę w Troyes, z dyplomem BTS sztuki stosowanej. Twierdzi, że „początki nie były łatwe”, nie znała lokalnego środowiska artystycznego, nie miała gdzie malować. Ale z czasem wszystko się ułożyło i teraz jest już znaną lokalnie malarką. Ma za sobą szereg wystaw, m.in. w galerii Gack w Caen.


PAI

fot. dzięki uprzejmości artystki


Obecnie prezentuje 21 prac. Jej obrazy są przepełnione kolorami, radosne, jakby przepojone polskim folklorem, są po prostu śliczne!

Aneta Szacherska prowadzi też w kilku miejscowościach warsztaty malarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Celem tych warsztatów jest towarzyszenie ludziom, którzy wątpią w ich zdolności kreatywne, by uwierzyli w siebie, poprzez proponowanie im pomysłów, mających na celu rozwinięcie ich własnego stylu i ich świata twórczego – deklaruje artystka.

Twierdzi, że „stosuje różne techniki i lubi odkrywać innym owo mieszanie stylów i tworzenie piękna z sensem”.


PAI

fot. dzięki uprzejmości artystki


Jej zdaniem sztuka „jest wspaniałym językiem, który łamie bariery socjalne. Jest ona jednocześnie wspaniałym środkiem wyrażania najsilniejszych naszych przeżyć i uczuć, które często są w nas bardzo głęboko ukryte” – wskazuje.

Wystawę można oglądać do 19 września.

Château de la Fresnaye
Rue Georges Clemenceau
14700 Falaise


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: PolskiFR.fr / fot. dzięki uprzejmości artystkiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3540102 OSÓB