SWP

   Czechy
 2021-09-15 Młode Żwirkowisko

Młode Żwirkowisko to tradycyjna uroczystość upamiętniająca kpt. pil. Franciszka Żwirkę i inż. Stanisława Wigurę, którzy w 1932 roku zginęli w katastrofie lotniczej w Cierlicku. W miniony piątek pod pomnikiem upamiętniającym polskich pilotów uczniowie oraz nauczyciele zaolziańskich szkół podstawowych złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w tegorocznym Żwirkowisku udział wzięli uczniowie szóstych i siódmych klas tylko z trzech podstawówek: Cierlicka, Suchej Górnej i Błędowic. W uroczystości uczestniczyła Konsul Generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

Po części oficjalnej młodzież rozegrała Mały Challenge - turniej papierowych maszyn latających. Zrobionymi z kartek papieru samolocikami rzucano na odległość i trafiano do celu. W Domu Polskim im. Żwirki i Wigury na uczniów czekały jeszcze m.in. loty i strzelanie na symulatorze lotniczym i trenażerze strzeleckim.

W przyszłym roku na Żwirkowisku obchodzona będzie 90. rocznica śmierci polskich lotników.


ŻWIRKO I WIGURA W DZIALE HISTORIA PAI


PAIInformacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: PSP Sucha GórnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3539960 OSÓB