SWP

   Ukraina
 2021-09-16 NARODOWE CZYTANIE W CHARKOWIE

4 września odbyło się X jubileuszowe Narodowe Czytanie w Charkowie, tradycyjnie zorganizowane przez Stowarzyszenie Kultury Polskiej. Teatr Polski "Polonii Charkowa", od wielu lat działający przy Stowarzyszeniu, brawurowo przedstawił spektakl - inscenizację dramatu Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej". Reżyserem spektaklu była Natalia Murawiowa.

Tegoroczne przedsięwzięcie odbywało się w pięknej sali zabytkowego budynku Ukraińskiego Centrum Kultury i Sztuki w samym sercu Starego Miasta Charków. Cudowna atmosfera, dekoracja, znakomita gra aktorska wprowadziły widzów w klimat epoki XIX wieku.

W Narodowym Czytaniu wzięli udział uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły "Polonia Charkowa", nauczyciele, studenci oraz wykładowcy, przedstawiciele polskich akademickich centrów z największych uczelni Charkowa, w tym Uniwersytetu im Karazina, Pedagogicznego Uniwersytetu im. Skoworody, Uniwersytetu im. Bekietowa, Uniwersytetu AT, i innych.

Wszystkich uczestników Narodowego Czytania przywitał Konsul Generalny RP w Charkowie Piotr Stachańczyk. Pani Konsul Barbara Kaczmarczyk przeczytała skierowany do uczestników list Prezydenta RP Kancelaria Prezydenta RP. Prowadzący imprezę pan Wasylij Sagan wygłosił krótki wykład o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Polonia Charkowa-Polska Szkoła SobotniaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675498 OSÓB