SWP

   Polska
 2021-09-18 IRENA KWIATKOWSKA - PEWNI LUDZIE POWINNI BYĆ WIECZNI

Któż jej nie zna. Bawiła, wzruszała, bez maniery gwiazdorstwa byłą gwiazdą prawdziwą. "Wszyscy kochamy Irenę Kwiatkowską i jesteśmy jej wdzięczni za wzruszenia, radość i śmiech, jakim szczodrze nas obdarza" - mówiła Anna Seniuk podczas jubileuszu 95-lecia aktorki.

Irena Kwiatkowska. Polska aktorka filmowa i teatralna. Urodziła się 17 września 1912 roku w Warszawie. Jej ojciec był drukarzem i wielkim miłośnikiem książek. Matka prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Uczyła się w gimnazjum im. Klementyny Hoffmanowej i już jako uczennica zaczęła się interesować aktorstwem a także sportem: w liceum brała udział w zawodach szermierczych.

W 1935 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Uczyli ją najlepsi - Aleksander Zelwerowicz i Stefan Jaracz. Debiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Do 1939 roku występowała na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Nowego w Poznaniu i Teatru Polskiego w Katowicach.

Podczas wojny działała w Armii Krajowej, brała także czynny udział w powstaniu warszawskim. Nie porzuciła aktorstwa występując w tajnych przedstawieniach, współpracując z reżyserami Tadeuszem Byrskim i Leonem Schillerem. Po powstaniu warszawskim podzieliła los mieszkańców stolicy i musiała opuścić miasto. Pieszo z plecakiem, w której mieścił się cały jej dobytek, dotarła aż do Makowa Podhalańskiego; do Warszawy mogła powrócić dopiero w 1948 r.

Po wojnie wystąpiła na estradzie z takimi kabaretami jak: krakowski "Siedem kotów" prowadzony przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego,, "Szpak" i "Dudek" i "Kabaret Starszych Panów". Brała również udział w tworzeniu audycji radiowej "Podwieczorek przy mikrofonie". Brawurowo odtwarzała postaci w Teatrzyku Zielona Gęś: Hermenegildy Kociubińskiej, Sierotki czy Żony Wacia.

W latach 1953-56 wykładała w warszawskiej PWST. Zagrała ponad 100 ról teatralnych, ponad 20 filmowych i telewizyjnych m.in. "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Zmiennicy" czy "Rozmowy kontrolowane". Była tzw. wielkim głosem radiowym. Jej Plastusia zapamiętały dzieci kilku pokoleń. W radiu też poznała swego męża Bolesława Kielskiego, jednego z najlepszych lektorów i spikerów Polskiego Radia.

Najsłynniejsza polska Kobieta Pracująca przeszła na emeryturę w 1994 roku, ale nie zrezygnowała z występów gościnnych. W 1998 roku artystka otrzymała odznaczenie Order Uśmiechu.

"Pewni ludzie powinni być wieczni. I do nich zaliczam Irenę Kwiatkowską" - mawiała o aktorce Irena Santor. Niestety. Irena Kwiatkowska zmarła 3 marca 2011 roku w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675675 OSÓB