SWP

   Włochy
 2021-09-21 UROCZYSTOŚCI FUNDACJI JANA PAWŁA II W RZYMIE

W ostatni weekend lata, 18 -19 września 2021, Fundacja Jana Pawła II w Rzymie mogła gościć przedstawicieli europejskich kół Fundacji z Francji, Szwecji, Niemiec, Austrii i Polski. Okazją do tegoż spotkania było zakończenie obchodów 100-lecia urodzin założyciela Fundacji Jana Pawła II, a także rozpoczęcie uroczystości związanych z 40 rocznicą powstania Fundacji (16 października 1981).

Uroczystości rozpoczęły się 18 października spotkaniem modlitewnym przy Relikwiach św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie. To szczególne miejsce i wspólna modlitwa, wytworzyły wyjątkową atmosferę wśród uczestników, która towarzyszyła uroczystościom przez cały czas.

Kolejnym punktem spotkania była uroczysta Msza św. w kaplicy Domu Polskiego przy via Cassia 1200. Mszy św. przewodniczył administrator Fundacji O. Krzysztof Wieliczko w koncelebrze z ks. Janem Strzałką dyrektorem Domu Jana Pawła II w Lublinie, ks. Andrzejem Dobrzyńskim dyrektorem Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II oraz ks. Łukaszem Kotarbą Dyrektorem Domu Polskiego przy via Cassia 1200, który wygłosił homilię. Po Mszy św. i odmówionej Koronce do Miłosierdzia Bożego nastąpił szczególny moment błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II.


PAI


Ubogaceni Ucztą Stołu Pańskiego, wszyscy zebrani udali się do przepięknego ogrodu Domu Polskiego na raut, który to, stał się doskonałą okazją do poznania nowych członków Fundacji, którzy przybyli na Uroczystości oraz zacieśnienia przyjaźni pomiędzy pozostałymi.

W tej rodzinnej atmosferze rozpoczął się także kolejny dzień Uroczystości 19 września, który odbył się pod znakiem pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli. To ukryte w naturze Sanktuarium, było jednym z ulubionych miejsc pielgrzymkowych Karola kard. Wojtyły, z czasów jego biskupich wizyt w Rzymie. Ojciec Święty przyjeżdżał tam już jako student uniwersytetu papieskiego w Rzymie, a wielokrotnie bywał też, jako biskup krakowski i kardynał. Pierwszy oficjalny wpis pamiątkowy ks. Karola Wojtyły pochodzi z lat 60. Z oficjalną wizytą Jan Paweł II, jako biskup Rzymu, przyjechał do włoskiego sanktuarium 29 października 1978 r., czyli już dwa tygodnie po wyborze na Stolicę Piotrową. Tak wtedy o tym miejscu mówił: „To miejsce, w czasie moich pobytów w Rzymie, bardzo mi pomagało modlić się. I dlatego również dzisiaj pragnąłem przybyć tutaj. Modlitwa, która w różny sposób wyraża stosunek człowieka do Boga żywego, jest także pierwszym zadaniem i niejako pierwszymi słowami papieża, tak jak jest pierwszym warunkiem jego posługiwania w Kościele i w świecie.”


PAI


I też w takim modlitewnym duchu członkowie Fundacji pielgrzymowali na Mentorellę, gdzie z niezwykłą gościnnością zostali przyjęci przez ks. Adama Dźwigonia, Rektora Sanktuarium, który oprowadził i przybliżył pątnikom historię miejsca. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św. u tronu Matki Bożej Łaskawej. Mszy św. przewodniczył ks. Rektor w koncelebrze z ks. Łukaszem, O. Krzysztofem i ks. Janem, który wygłosił słowo Boże. Miał rację św. Jan Paweł II mówiąc o tym miejscu, że pomaga się modlić!

Zarówno sobotnia jak i niedzielna Msza św. została ubogacona przepiękną oprawą muzyczną w wykonaniu członków Fundacji, Pani Ali, Pana Aleksandra i gościnnie O. Bernarda.


PAI


Przed powrotem do Rzymu ks. Rektor przyjął pielgrzymów w progach klasztornych, gdzie mogli oni zobaczyć pokój poświęcony Janowi Pawłowi II, w którym zatrzymywał się podczas swoich pobytów i w którym zostały zgromadzone z Nim związane, unikatowe pamiątki.

A że tradycja każe także nakarmić pielgrzymów, to na zakończenie pielgrzymki miała miejsce wspaniała uczta ze specjalnościami regionu.

Uroczystości związane z zakończeniem obchodów 100-lecia urodzin założyciela Fundacji Jana Pawła II, a także rozpoczęciem uroczystości związanych z 40 rocznicą powstania Fundacji, zakończyły się pożegnalnym spotkaniem w gościnnych progach Domu Polskiego przy via Cassia.


Autorka tekstu: Anna Beata Kielech - Fundacja Jana Pawła II


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Aleksander Nowak - Stowarzyszenie Polska w SercuW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675661 OSÓB