SWP

   Maroko
 2021-10-01 Narodowe Czytanie w Maroku

W sobotę 4 września marokańska Polonia, studenci i kursanci języka polskiego oraz pracownicy Ambasady RP w Maroku spotkali się w rezydencji Ambasadora, aby wspólnie odczytać tragikomedię ,,Moralność p. Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Odczytując tekst z podziałem na role, wszyscy bawili się doskonale.

„Moralność pani Dulskiej” to utwór wyjątkowy, nazwany tragifarsą kołtuńską, odsłaniający hipokryzję, zakłamanie, podwójne standardy moralne i ciasnotę horyzontów umysłowych kryjących się pod maską poprawności i cnotliwości. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego. Powstał w 1906 roku i szybko zyskał opinię jednego z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Prapremiera teatralna odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później tragifarsę wystawiono w Warszawie oraz we Lwowie. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: gov.plW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3674986 OSÓB