SWP

   Uzbekistan
 2021-10-01 POLSKIE KINO NA FESTIWALU FILMOWYM W UZBEKISTANIE

1 października to trzeci i ostatni dzień prezentacji kolejnych z 6 polskich filmów pokazywanych na 13 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Uzbekistanie, pod patronatem Ambasady RP w Taszkencie.

28 września br. w wypełnionej prawie do pełna widownią sali kina "Zarafszan" w Taszkencie odbyło się uroczyste otwarcie przeglądu polskiego kina oraz premiera filmu z wątkami biograficznymi Janusza Kondratiuka pt. „Jak pies z kotem”.

Na scenie obok prowadzących gospodarzy festiwalu swoją obecnością zaszczycili: Bożena Stachura, grająca jedną z głównych żeńskich ról we wspomnianym filmie: Beatę - żonę Janusza, Marta Karwowska reżyserka filmu Tarapaty 2, Piotr Adamski reżyser filmu „Eastern”, Roksana Pietruczanis, reprezentująca organizatorów 4 festiwalu Polskich Filmów w Uzbekistanie „Wisła” oraz przedstawiciele Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego FINA Pani Svetlana Furman-Casper oraz pan Clayton Reklewski Louis-Jean.

W imieniu Ambasady RP słowo wstępne wygłosiła Pani Agnieszka Marczak, (odpowiedzialna za promocję polskiej kultury). Wspomniana Bożena Stachura, przybliżyła genezę filmu oraz sylwetki bohaterów i wspaniałych polskich aktorów w nim grających (Aleksandra Konieczna, Robert Więckiewicz, Olgierd Łukasiewicz).

- to film po części biograficzny, Janusz Kondratiuk pożegnał się tym filmem ze swoim bratem Andrzejem Kondratiukiem, również uznanym polskim reżyserem. Opowiada o niełatwych relacjach dwóch silnych osobowości jaką bez wątpienia byli obaj bracia ale daje nadzieję... - wspomniała ze sceny pani Stachura.

Nadmieniła również o niezwykłych losach reżysera, który zapewne bardzo by się cieszył z pokazu swojego filmu właśnie w Azji Centralnej. To dlatego że zagmatwane losy zesłanych do Kazachstanu jego rodziców sprawiły, że w 1943 roku urodził się na terenach ówczesnego ZSRR na przedmieściach dzisiejszej Ałmaty w miejscowości Ak-Bułak.

Po recenzji i opinii widzów wiemy, że film został przyjęty bardzo ciepło: „To film który powinien zobaczyć każdy...”, wspominała przedstawicielka Uzbekino, decydująca o wyborze filmów na festiwal; „to trudny film, ale przepiękny, o miłości i miłosierdziu..” podsumowała goszcząca na widowni uznana uzbecka projektantka mody Markhamat Umarova.

Polska jest jednym z 13 krajów świata prezentujących swoje kino na tegorocznym Festiwalu filmowym w Uzbekistanie.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w TaszkencieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675900 OSÓB