SWP

   Australia
 2021-10-04 ODSZEDŁ DZIAŁACZ POLONIJNY DR ZDZISŁAW DERWIŃSKI

3 października 2021 roku zmarł dr Zdzisław Derwiński, działacz polonijny, założyciel i wieloletni prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, były redaktor Tygodnika Polskiego, członek wielu organizacji polonijnych, uczestnik licznych wydarzeń społecznych i kulturalnych.

Słowa pożegnania skreślił Bogusław Kot, sekretarz Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej:

3 października 2021 roku zmarł nagle nie tylko mój Przyjaciel, ale znany działacz polonijny Dr Zdzisław Derwiński. Założyciel i wieloletni prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, były redaktor Tygodnika Polskiego, członek różnych organizacji polonijnych, uczestnik wielu wydarzeń społecznych i kulturalnych.

Miałem przyjemność przez kilkanaście lat z Nim współpracować jako sekretarz MAPA. Jestem wdzięczny losowi za to, że było mi dane spotkać na swej drodze Zdzisława, wydaje mi się że wielu z nas czuje to samo. Jestem wdzięczny za wielką lekcję odebraną od młodszego ode mnie człowieka.

Jego postawa, stosunek do ludzi i własnych obowiązków, profesjonalizm, nienaganne maniery, takt i subtelność budziły zaufanie i podziw.

Był systematyczny i dokładny, cierpliwy, wnikliwy i rzetelny. Miał przeogromną wiedzę w swoim niezwykłym umyśle. Był to historyk nie tylko z wykształcenia ale i z zamiłowania.

Pióro miał lekkie, przemawiał w sposób profesjonalny, a przede wszystkim bardzo ciekawy.

Zdzisławie będzie nam Ciebie brakowało! Będziesz żył w naszych myślach!

Ci, których podziwiamy i kochamy – nie umierają!

Żonie i Rodzinie składam wyrazy współczucia

Bogusław Kot


Dr Zdzisław Derwiński ukończył studia na wydziale historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoją pracę magisterską poświęcił zagadnieniom zbrojnej walki z okupantem w latach 1940 – 1944. W roku 1981 rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W rok później podjął pracę asystenta na Wydziale Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadził ze studentami zajęcia z najnowszej historii Polski oraz polskiej myśli politycznej XX wieku.

Stopień doktora uzyskał w roku 1987. Tematem jego pracy doktorskiej była Polityka Zagraniczna Rządu Rzeczypospolitej na Obczyźnie pod kierownictwem Stanisława Mikołajczyka.

Od czerwca 1987 r dr Derwiński mieszkał w Melbourne i od początku dał się poznać jako aktywny działacz polonijny. Jest autorem wielu artykułów o tematyce historycznej i społecznej. Jako historyk zdawał sobie doskonale sprawę z wagi dokumentowania działalności Polonii. Zredagował Kronikę Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, obejmującą lata 1962 – 1992.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Zdjęcia: Bogumiła Filip, K. BajkowskiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838196 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów