SWP

   Katar
 2021-10-09 Spotkanie ze Stanisławem Lemem przy arabskiej kawie

W celu upamiętnienia 100. rocznicy urodzin wybitnego, polskiego pisarza science-fiction Stanisława Lema Ambasada RP w Dosze we współpracy z katarską instytucją kultury Fire Station – Artist in Residence in Doha zorganizowała 6 października br. wydarzenie pod nazwą „Spotkanie ze Stanisławem Lemem przy arabskiej kawie”.

Wśród gości znaleźli się m.in. dyrektor Fire Station, Khalifa Al Obaidli, dyrektor Qatar National Library, Tan Huism, przedstawiciele Doha Film Institute i Qatar Museums Authority a także przedstawiciele Polonii związani zawodowo ze środowiskiem kulturowo-naukowym.

Chcąc przybliżyć publiczności fenomen twórczości Stanisława Lema, placówka przygotowała wystawę, która prezentowała biografie Stanisława Lema i Daniela Mroza, ilustratora książek Lema, a także rysunki z powieści „Cyberiada”. Podczas wydarzenia wyświetlono także dwa filmy krótkometrażowe oparte na opowiadaniach Lema: „Pokój” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego oraz „Maska” w reżyserii Hanki Brulińskiej.

W uzupełnieniu do części kinematograficznej, znany tłumacz polsko-arabski, Hatif Janabi podzielił się z widzami historią swojego ostatniego przedsięwzięcia, którym było tłumaczenie najbardziej znanej powieści Lema pt. „Solaris” na język arabski.

Relację z wydarzenia przygotował katarski dziennik Gulf Times.


PAIInformacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: gov.plW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675776 OSÓB