SWP

   Republika Południowej Afryki
 2021-10-10 Historia w witrażu zaklęta

W niedzielę 26 września 2021 r. w kaplicy Czarnej Madonny w katedrze w Oudtshoorn (RPA) miała miejsce doniosła uroczystość. Biskup Noel Rucastle, Przewodniczący Związku Sybiraków w Republice Południowej Afryki, Stefan Szewczuk oraz Konsul RP Michał Gierwatowski oficjalnie odsłonili pamiątkowe witraże, które zostały ufundowane w ramach polsko-południowoafrykańskiego projektu historycznego.

Celem projektu jest poszukiwanie i uwiecznianie więzi historycznych pomiędzy obydwoma narodami. Wspomniane wyżej witraże upamiętniają historię polskich dzieci, które na zaproszenie premiera Unii Południowej Afryki (obecnie RPA), marszałka polnego Jana Smutsa, znalazły w Oudtshoorn pomoc i bezpieczne schronienie w czasie II wojny światowej. Wśród zgromadzonych gości znalazł się jeden z Oudtshoorniaków, Feliks Vaskys.


PAI

Oficjalne odsłonięcie pamiątkowych witraży w katedrze w Oudtshoorn


Cały świat był świadkiem tragedii wydarzeń II wojny światowej i tragicznej historii około 1,7 miliona Polaków deportowanych z domów rodzinnych na tereny wschodniej Syberii. Dużą część tych osób stanowiły osierocone dzieci, które zmuszone były do poszukiwania nowego domu. W kwietniu 1943 r. po trudnej i wielomiesięcznej przeprawie morskiej, grupa 500 z nich dotarła do wybrzeży Unii Południowej Afryki, gdzie została serdecznie przyjęta przez miejscową ludność.

W miejscowości Oudtshoorn powstał obóz, w którym 500 dzieci oraz około 60 opiekunów stworzyło swoją „małą Polskę”. Polskie dzieci, które dotarły do obozu, a po jego zamknięciu w 1947 zdecydowały się pozostać w Unii Południowej Afryce, aktywnie przyczyniły się do budowania tego kraju, miały wpływ na życie społeczne, a także jego rozwój w każdym aspekcie. Stanowią podwaliny polskiej społeczności w RPA, którą dzisiaj szacujemy na 10-15 tysięcy obywateli. Oudshoorniacy pozostawili po sobie pewne dziedzictwo, którego upamiętnianie jest naszym wspólnym dobrem i obowiązkiem.


PAI

Pomnik upamiętniający historię grupy 500 polskich dzieci w Oudtshoorn


W katedrze w Oudtshoorn można obejrzeć ikonę Czarnej Madonny (kopię obrazu „Czarnej Madonny”) wykonaną w 1993 r. przez jednego z Oudtshoorniaków, śp. Stefana Adamskiego. Natomiast w miejscowym muzeum „CP Nel Museum” czasy obozu upamiętnia polska sekcja zawierająca zdjęcia i dokumenty z tamtego okresu.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pretorii oraz Związek Sybiraków w Republice Południowej Afryki planują ufundowanie pomnika upamiętniającego historię grupy 500 polskich sierot, Oudtshoorniaków, które przeżyły deportację na Syberię, a potem przeszły długą drogę w poszukiwaniu nowego, bezpiecznego domu.


PAI

Oficjalne odsłonięcie pamiątkowych witraży w katedrze w OudtshoornPAI

Konsul RP Michał Gierwatowski i Biskup Noel Rucastle, OudtshoornInformacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: gov.plW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675504 OSÓB