SWP

   Brazylia
 2021-10-13 DOSTOJNI GOŚCIE Z WIZYTĄ W ITAIOPOLIS - ALTO PARAGUACU

W pierwszych dniach października Itaiopolis - Alto Paraguacu w Brazylii swoją obecnością zaszczyciła delegacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Pani Aleksandra Kucy – Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Pan Zbigniew Ciosek – Zastępca Dyrektora Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Pan Piotr Nowotniak – Kierownik Sekcji Inwestycji i Infrastruktury oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki: Pani Magda Witan – Zastępca Dyrektora Współpracy Międzynarodowej. Delegacji towarzyszyła Pani Monika Kubik - Wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie oraz Pan Paulo Kochanny - ekspert do spraw polonijnych.

Goście powitani zostali w Domu Polskim - Casa Polaski w Alto Paraguacu przez Prefekta Miasta Itaiopolis - Pana Jose Mozarta Myczkowskiego i Prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej Panią Sirlenę Marię Rodycz.

Była to pierwsza, tak ważna wizyta władz polskich w tym regionie Brazylii. Goście z zaciekawieniem poznali Dom Polski w Alto Paraguacu, który swoim wystrojem nawiązuje do początków ubiegłego stulecia, ekspozycję "Orły Polskie", oraz gabinet języka polskiego, gdzie nauczyciel skierowany przez ORPEG, Pan Jerzy Heresztyn przedstawił priorytety i cele swojej pracy. Miłym akcentem ze strony władz polskich było zapewnienie o pomocy dla działań edukacyjnych oraz wręczenie polskiej flagi. Pani konsul Monika Kubik, do powstającego gabinetu języka polskiego przy Domu Kultury w Itaiopolis przekazała podręczniki i pomoce dydaktyczne.

Zgromadzeni wysłuchali koncertu polskich pieśni ludowych w wykonaniu kwartetu akordeonowego oraz obejrzeli suitę polskich tańców ludowych zaprezentowanych przez grupę folklorystyczną "Więzy Polskie". Ta artystyczna część programu pokazała "ducha polskiego" we wspólnej zabawie, przy aplauzie gości i mieszkańców. Na szczególną uwagę i ogromne uznanie zasłużyli wykonawcy, którzy z wielkim zaangażowaniem i pietyzmem podtrzymują i przekazują następnym pokoleniom polską kulturę muzyczną.

Członkowie delegacji zwiedzili także pamiątkowe obiekty Alto Paraguacu - "Małej Polski" stanu Santa Catarina. Miejscowość ta założona przez pierwszych Polaków w drugiej połowie XIX wieku, dzisiaj ze swoimi walorami przyrodniczymi, widokowymi i historycznymi stanowi dużą atrakcję turystyczną. Obejrzeli m.in. Kościół p.w. św. Stanisława, który wybudowany został przez pierwszych polskich emigrantów ponad 100 lat temu, bibliotekę, oraz muzeum - Casa Andrzejewski.

Serdeczna atmosfera przyjęcia, troska tutejszej Polonii o tradycje, obyczaje, podtrzymywanie tożsamości narodowej i trwałość kultury polskiej była dla wizytujących zaskoczeniem. Z pewnością spotkanie to zapisze się na trwałe w pamięci gości, mieszkańców i historii Itaiopolis - Alto Paraguacu.


Stowarzyszenie Kultury Polskiej,
Itaiopolis, Alto Paraguacu
,
Brazylia


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Jerzy Heresztyn
Nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG
Brazylia, ItaiópolisW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675140 OSÓB