SWP

   USA
 2021-10-14 SPOTKANIE AUTORSKIE MAŁGORZATY PALKI

Wydawnictwo Evergreen zaprasza na spotkanie autorskie Małgorzaty Palki i premierę jej najnowszej książki.

„Ona po prostu zniknęła. Niewysłane listy do córki" to bardzo osobista opowieść o życiu w różnych jego odsłonach i barwach. Spotkanie odbędzie się 16 października 2021 r. o godz. 17.00 w Muzeum Polskim w Ameryce (984 N Milwaukee Ave, Chicago). Rozmowę z Autorką poprowadzi dziennikarka Ewa Uszpolewicz-Figurski.

„Dość mojej nieśmiałości w wyrażaniu się. Dość mojego trzymania uśmiechu, kiedy łykam łzy. Dość zawstydzania mnie. Dość patrzenia na mnie z góry. Mówię głośno i wyraźnie - jestem jaka jestem i nikomu nic do tego. Jestem córką mojej matki i matką moich dzieci".

Na spotkaniu będzie można kupić premierową pozycję w wersji papierowej i audiobooka.
Książka jest także do kupienia na stronie internetowej wydawnictwa: www.wydawnictwoevergreen.com

Zapraszamy!

O Autorce:

Małgorzata Palka - pisarka, genealożka, podróżniczka, mama i babcia. Autorka dwóch książek: "Ona po prostu zniknęła" (Chicago 2015), w której zebrała zebrała opowieści o nieżyjącej córce - artystce Justynie Palce, o jej dokonaniach, przemyśleniach i esejach pisanych podczas studiów na SAIC (the School of the Art Institute of Chicago) i "Ona po prostu zniknęła. Niewysłane listy do córki" (Wydawnictwo Evergreen, Chicago 2021), która jest próbą pożegnania się ze swoim dzieckiem i odnajdywania siebie po tragedii. To opowieść o życiu w różnych jego odsłonach i barwach.


PAI


O WYDAWNICTWIE

Wydawnictwo Evergreen jest prywatną, niezależną oficyną wydawniczą kontynuującą tradycję polskich wydawnictw w Chicago. Oferuje ghostwritting, redakcję, korektę, skład i druk książek. Przygotowujemy również audiobooki i e-booki.

Czy wiedzą Państwo, że tradycja polskojęzycznego wydawnictwa w Chicago sięga XIX w.?

Jednym z najbardziej znanych wydawców był Władysław Dyniewicz, który przez czterdzieści lat, od 1873 roku, wydawał pierwsze w Stanach Zjednoczonych polskojęzyczne czasopismo, potocznie nazywane Dyniewiczówką. Wydawał również podręczniki i dzieła polskich pisarzy. W swoim domu w Chicago prowadził też księgarnię i drukarnię.

Choć od końca XIX wieku dzielą nas pokolenia, to ciągle łączy nas język, a wyrażanie w nim emocji, snucie opowieści, opowiadanie historii jest najlepszą formą kultywowania i podtrzymywania kultury. Wydawnictwo Evergreen nawiązuje do polonijnych tradycji publikatorskich, umożliwiając i pomagając autorom w realizowaniu ich planów wydawniczych.

Muzeum Polskie w Ameryce

Muzeum, działające od 1935 roku, jest jedną z najstarszych organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych.

Misją Muzeum jest szeroko zakreślone promowanie polskości, realizowane poprzez wystawy, lekcje biblioteczne i muzealne, koncerty, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty i wykłady z zakresu historii, literatury i sztuki. W tym celu organizacja współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, oświatowymi, zawodowymi i społecznymi.

Dzięki działalności Mieczysława Haimana, organizatora i pierwszego kustosza Muzeum Polskiego w Ameryce, który w 1939 roku wezwał Polonię amerykańską do gromadzenia polskich pamiątek, dokumentów, książek czy dzieł sztuki, Muzeum może poszczycić się największymi zbiorami poloników na terenie USA. Są one zgromadzone w 3 działach: Archiwum, Muzeum i Bibliotece.

W Archiwum przechowywane są m.in. akta świadczące o działalności Wychodźstwa Polskiego w Ameryce i jego wkładzie w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Do najcenniejszych zbiorów zalicza się kolekcję Tadeusza Kościuszki; listy napisane przez 6 polskich królów (w tym najstarszy list Zygmunta Augusta, datowany na 1555 rok); unikalne zbiory dokumentów po Wydziale Narodowym Polskim (1916–1926), w tym archiwalia z lat 1917–1919 dotyczące rekrutacji do Armii Polskiej we Francji. Największy zespół stanowi archiwum Rady Polonii Amerykańskiej z lat 1938–1970.

Główną część kolekcji sztuki zgormadzonej w Muzeum stanowią obiekty z Pawilonu Polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Wśród eksponatów możemy znaleźć m.in. monumentalny witraż projektu Mieczysława Jurgielewicza „Symbol Polski Odrodzonej”, przykłady sztuki rzemieślniczej i ludowej, militaria, obrazy, rzeźby, grafiki i modele. Osobna sala poświęcona jest Ignacemu Janowi Paderewskiemu – na ekspozycję składa się wyposażenie jego ostatniej rezydencji w nowojorskim Hotelu Buckingham, osobiste przedmioty i cenne pamiątki, wśród nich złote gęsie pióro, którym podpisał traktat pokojowy w Wersalu.

Biblioteka, gromadząca i udostępniająca publikacje dotyczące Polski i Polonii, posiada w swojej kolekcji około 100 tys. woluminów. Do najstarszych i najcenniejszych dzieł należą dwa podręczniki do nauki łaciny autorstwa Wawrzyńca Korwina z początku XVI wieku.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencja dla PAI - MPA, USAW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675087 OSÓB