SWP

   Polska
 2021-10-14 Jan Mieczkowski herbu Bończa

To jemu zawdzięczamy zdjęcia na których uwiecznił wielkiego polskiego wieszcza jakim był Adam Mickiewicz, Jadwigę Łuszczewską, a także Stanisława Moniuszkę. 14 października 1889 roku zmarł fotogra Jan Mieczkowski herbu Bończa.

Jan Mieczkowski przyszedł na świat w dniu 30 września 1830 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, zamieszkałej w okolicach Łęczycy, pieczętującej się herbem Bończa. Wcześnie został sierotą. Kształcił się w warszawskim zakładzie dagerotypii u doktora Karola Szczodrowskiego. Pierwszy zakład fotograficzny otworzył w 1847 w gmachu Hotelu Europejskiego. Wkrótce zdjęcia wykonywał w oparciu o technikę kolodionową. Następnie przeniósł go na ulicę Sanatorska 12 i prowadził w latach [1850-1861].

Przez kilka lat działał jako wędrowny fotograf m.in. w Lublinie, Wilnie, Radomiu, Suwałkach, po czym w 1861 roku powrócił do Warszawy. W tym okresie wyruszył w podróż za granicę, aby zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami fotografii. W grudniu 1880 roku, Mieczkowski wraz z żoną i dziećmi przyjechał do Paryża. Wynajął tam mieszkanie i lokal w kamienicy przy 57, rue Saint Roch, niedaleko avenue de l’Opéra. Jego zakład zaczął działać w marcu lub 1881 roku, jednak nie przynosił mu oczekiwanych dochodów. W czerwcu 1881 tegoż roku Mieczkowski zawiązał więc spółkę z fotografem Maximem Benardem

Po powrocie do Warszawy Mieczkowski wznowił działalność fotograficzną. Szybko dorobił się majątku i przeniósł swój zakład na ulicę Miodową 1 (nr hip. 496) i prowadził go w latach 1862-1889). W domu W. Piotrowskiego urządził nowoczesny oszklony pawilon, zapewniający dobre oświetlenie. Prowadził tam także skład materiałów fotograficznych, poradnię dla fotografów oraz zakład ramiarski. Firma znaczne zyski czerpała ze sprzedaży reprodukcji zdjęć znanych osobistości oraz zabytków architektury, rozprowadzanych po księgarniach i sklepach papierniczych.

Jako pierwszy w kraju wprowadził w 1868 retusz negatywów. Zajmował się także wydawaniem pisma teatralnego „Antrakt”. Po śmierci zakład przeniesiony został budynku przy ul. Nowo-Miodowej 1/3, kierował nim przez jakiś czas jego syn - Jan Mieczkowski (junior), jednak bez większych sukcesów.

Pod koniec życia działał wyłącznie jako fotograf. Po jego śmierci działalność zakładu kontynuował jego syn, Jan.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838308 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów