SWP

   Rosja
 2021-10-14 NOWY ROK W POLSKIEJ MACIERZY SZKOLNEJ W PETERSBURGU

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września. Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.

W tym roku Macierz będzie kontynuowała długoterminowy projekt: „Polski Petersburg”. Pragniemy, by dzieci i dorośli poznawali historię miasta, w którym mieszkają i w którym mieszkali i nadal są Polacy, wnoszący znaczący wkład w jego rozwój.

W bieżącym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłym, Macierz zaprasza na: zajęcia z języka polskiego dla dzieci - trzy razy w tygodniu, dwa razy - dla dorosłych. Zajęcia z historii i kultury w formie zajęć plastycznych, odbędą się w sobotę i w niedzielę.

Ze względu na złożoną sytuację epidemiologiczną, zajęcia będą prowadzone w trybie zdalnym.

Tematem inauguracyjnych zajęć z historii literatury polskiej był poeta Adam Mickiewicz, którego poznaliśmy podczas wędrówki po polskim Petersburgu w dniu 26 września. Wieszcz był w mieście kilkakrotnie. To, jakim widział Petersburg poeta możemy przeczytać w "Ustępie" (Petersburski cykl „Dziadów"). Nad Newą spotykał wielu znanych i utalentowanych ludzi: m.in. Marię Szymanowską, Konrada Rylejewa, Aleksandra Bestużewa, Aleksandra Puszkina.

Jarosław Iwaszkiewicz, znany polski pisarz, pisał: „Petersburg, to miasto Mickiewicza, urodził się tu "Konrad". Jeśli w 1824 roku do Petersburga przybył piosenkarz swoich własnych przeżywań, to po pięciu latach opuścił go poeta, który osiągnął światową sławę”.

Wszystkim nauczycielom, uczniom, jak również rodzicom Polska Macierz Szkolna składa najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku Szkolnym!


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Polska Macierz Szkolna w PetersburguW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3666958 OSÓB