SWP

   Brazylia
 2021-10-14 Ze szlaku emigracji polskiej

Ks. Zdzisław Malczewski - polonijny duszpasterz w Brazylii - prosto ze szlaku emigracji polskiej:

Powracając z Kurytyby z obchodów 150 lat obecności polskiej w tym mieście, a zarazem w stanie Paraná postanowiłem udać się na szlak emigracji polskiej w północnym regionie stanu Rio Grande do Sul w poszukiwaniu kolejnych poloników do przygotowywanego drugiego tomu „Polskie ślady w Brazylii”! Ku mojej radości i zarazem osobistej satysfakcji znalazłem ich dosyć sporo.


PAI


Po powrocie do Porto Alegre powoli trzeba będzie opisać zdjęcia tych różnorodnych poloników napotkanych w regionie Alto Uruguai. Kolonizacja polska w tamtym regionie rozpoczęła się w 1910 r. Przy okazji przemieszczania się w okolicach kolonizowanych przez polskich osadników mogłem podziwiać przez okno samochodu wielki trud, pot, cierpienia tych bohaterskich pionierów, którzy przygotowali dla kolejnych pokoleń tysiące hektarów uprawnych pól!

Aktualnie ich potomkowie uprawiają na tych terenach: herba mate, tytoń, zboże, kukurydzę! Ostatnio włączyli się także w agroturystykę! Tutaj należy podkreślić piękną, pożyteczną inicjatywę naszych Polonusów z miasteczka municypalnego Áurea, w którym aktywnie zaangażowali się, aby ukazując szlak emigracji polskiej w tamtym regionie przybliżać także turystom podtrzymywane tradycje, zwyczaje włącznie z polską religijnością pieczołowicie kultywowaną i przekazywaną w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Należy podziwiać i wyrażać wdzięczność i podziw za ten wieloraki wkład polonijnych pokoleń w rozwój wspomnianego powyżej regionu w południowym stanie Brazylii, jakim jest Rio Grande do Sul!


Ks. Zdzisław Malczewski S.Chr.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Ks. Zdzisław Malczewski S.Chr., BrazyliaKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033508 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów