SWP

   Uzbekistan
 2021-10-19 Samarkanda oczami Barszczewskiego i młodzieży

15 października – w dniu, w którym w Warszawie odbywał się wernisaż wystawy fotografii "Na Jedwabnym Szlaku" Igora Strojeckiego- prawnuka etnografa Leona Barszczewskiego, do Samarkandy wyjechało kilku przedstawicieli Stowarzyszenia Świetlica Polska w Uzbekistanie, aby pójść śladami słynnego podróżnika, naukowca, fotografa.

Uczestnicy projektu przez dwa dni odwiedzali miejsca związane z życiem i działalnością Leona Barszczewskiego. Dzięki książce Igora Strojeckiego „Utracony świat” młodzi aktywiści ze stowarzyszenia szukali w Samarkandzie miejsc utrwalonych na zdjęciach Barszczewskiego.

W ramach projektu odbyło się też spotkanie z panią Tamarą Tatarenko prezeską Polskiego Towarzystwa Kulturalnego. Wraz z nią młodzież odwiedziła Muzeum Etnograficzne, którego jednym z założycieli był Leon Barszczewski i katolicki kościół pw. świętego Jana zbudowany na początku XX wieku. Pełen niezapomnianych wrażeń wyjazd pozostawił niezatarte wspomnienia w sercach młodych ludzi.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu "Samarkanda oczami Leona Barszczewskiego" finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Agnieszka Mikulec, nauczycielka skierowana przez ORPEGW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3837922 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów