SWP

   Polska
 2021-10-22 Henryk Jaskuła - droga do sławy

W 1923 roku w Radziszowie w Małopolsce urodził się Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię; dokonał tego na „Darze Przemyśla” płynąc tzw. trasą z wiatrem, poczynając od Przylądka Dobrej Nadziei (RPA); rejs trwał 344 dni, zakończył się w Gdyni 20 maja 1980 r.

DROGA DO SŁAWY

Gdy przyszły żeglarz miał zaledwie 3 lata, w grudniu 1932 roku, w związku z wielkim kryzysem cała rodzina emigrowała do Buenos Aires. W marcu 1943 Henryk Jaskuła rozpoczął studia na wydziale elektromechanicznym Uniwersytetu Narodowego w La Plata. W roku 1946 roku Jaskuła wrócił do Polski, gdzie w 1951 roku obronił pracę magisterską pt. "Automatyka turbin". Stęskniony za rodziną, zainteresował się żeglarstwem i w 1963 roku zdobył stopień sternika jachtowego, a 8 lat później uzyskał stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.

W 1973 roku żeglarz wyruszył w rejs jachtem "Euros" z Valparaíso w Chile, wokół przylądka Horn do Buenos Aires. 20 marca 1973 dopłynął do Buenos Aires, gdzie spotkał się z rodziną. Po 35 dniach, 25 kwietnia 1973 wyruszyli do Polski. W 1975 roku na "Karaweli" odbył pierwszy samotny rejs bałtycki.

Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, Jaskuła zaczął planować podróż dookoła świata. W grudniu 1977 roku rozpoczęły się prace nad jachtem, który zbudowano w gdańskiej stoczni im. Conrada w Gdańsku. 23 września 1978 roku odbył się chrzest jachtu "Dar Przemyśla", na którym Jaskuła 12 czerwca 1979 roku wyruszył z Gdyni.

Na pokładzie miał radioodbiornik oraz radio UKF do łączności na krótkim dystansie. Nie posiadał żadnego sprzętu radiowego, którym mógłby skutecznie wezwać pomoc. Nie miał także tratwy ratunkowej.

Po rejsie dookoła świata wyruszył z żoną Zofią i młodszą córką Olą w rejs załogowy do Argentyny, gdzie mieszkała matka, siostra i brat (ojciec zmarł w 1971 roku). Po powrocie z Argentyny kapitan Jaskuła rozpoczął organizowanie następnego rejsu solo non-stop dookoła świata w przeciwną stronę niż poprzednio, ale jego plany na 2 lata zahamował najpierw stan wojenny.

19 sierpnia 1984 roku Jaskuła wyruszył z Gdyni, ale w trakcie wyprawy doszło do awarii jachtu i po 19 dniach od wyjścia z portu, trzeba było zawrócić. Do kolejnego podejścia już nie doszło, plany Jaskuły pokrzyżowały konflikty w wewnątrz Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Ostatnim rejsem "Daru Przemyśla" był przerwany rejs do Hawany, już bez Jaskuły u steru. 20 grudnia 1987 roku jacht wpadł na próg skalny w odległości 100 m od linii brzegowej i został rozbity osiadając na płyciźnie obok kubańskiego przylądka Punta Brava. Załoga nie ucierpiała, ale Jaskuła, poruszony tym zdarzeniem, wycofał się z żeglarstwa. Ograniczył się do dzielenia się doświadczeniem za pośrednictwem prasy. Ostatnie lata życia spędził w Przemyślu.

Zdjęcie - Wikipedia: archiwum Jerzego Kordeckiego / 8 October 2009 LIcencja: CC-BY-3.0


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838283 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów