SWP

   Australia
 2021-10-22 LUDZIE TRADYCJI KOŚCIUSZKOWSKIEJ

15 października 2021 r. z inicjatywy Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Muzeum Niepodległości w Warszawie została otwarta wystawa portretów z cyklu "Ludzie Tradycji Kościuszkowskiej". Wśród 38 portretów zobaczymy także wizerunek Ernestyny Skurjat-Kozek z Australii (prezeska organizacji "Kosciuszko Heritage") i Leonida Niestarczuka z Brześcia na Białorusi (prezes Międzyrejonowego Stowarzyszenia im. Tadeusza Kościuszki).

Na wystawę składa się 38 portretów osób, które już za życia doceniały wielkość Tadeusza Kościuszki, pomagały w jego działaniach i rozsławiały jego imię oraz osób które przyczyniły się rozwoju tradycji kościuszkowskich w kraju i poza granicami w ciągu ponad dwóch wieków, poczynając od księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, komendanta Szkoły Rycerskiej, jego żony Izabeli Czartoryskiej, Juliana Ursyna Niemcewicza, sekretarza, adiutanta, przyjaciela, Grzegorza Piramowicza sekretarza Komisji Edukacji Narodowej, Konstancji z Czartoryskich Zamoyskiej, jej córki Anny później Sapieżyny, pierwszej miłości Tadeusza Kościuszki – Ludwiki Sosnowskiej później ks. Lubomirskiej, dowódców wojskowych i przyjaciół z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych: Jerzego Waszyngtona, Thomasa Jeffersona i Nathaniela Greena, gen. Franciszka Paszkowskiego budowniczego Kopca Kościuszki w Krakowie i pierwszego Prezesa Komitetu Kopca oraz Pawła Edmunda Strzeleckiego, który najwyższą górę w Australii nazwał Górą Kościuszki.


PAI

Ernestyna Skurjat-Kozek z Australii, prezeska organizacji "Kosciuszko Heritage"


Na wystawie znalazły się też portrety znakomitych historyków: Tadeusza Korzona, Szymona Askenazego, Stanisława Herbsta, Andrzeja Zahorskiego, Mariana Marka Drozdowskiego, Izabelli Rusinowej, Wiesława Majewskiego, Mieczysława Haimana, Włodzimierza Kosteckiego -- a także działaczy politycznych nawiązujących do tradycji kościuszkowskiej – Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego.

Prezentowane są także portrety działaczy towarzystw kościuszkowskich: Mieczysława Rokosza i Tomasza Otrębskiego obydwu z Krakowa, Eugeniusza Skoczenia z Racławic, Czesława Orlińskiego ze Szczekocin, Radosława Matusewicza z Połańca, Stefana Roli i Leszka Marka Krześniaka z Maciejowic, Leonida Niestarczuka z Brześcia na Białorusi, Ernestyny Skurjat-Kozek z Australii i pisarki Barbary Wachowicz oraz kolekcjonera Krzysztofa Lachowicza z Wrocławia.


PAI

Leonid Niestarczuk z Brześcia na Białorusi, prezes Międzyrejonowego Stowarzyszenia im. Tadeusza Kościuszki


Wystawa ta wieńczy tegoroczne XXXVIII Międzynarodowe Sympozjum Kościuszkowskie i wchodzi w skład obchodów 275 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki.

Autorem obrazów jest artysta-malarz Hakob Mikayelyan z Armenii, który od 2017 r. maluje obrazy o tematyce kościuszkowskiej. Poza tą wystawą jest autorem cyklu 17 portretów „Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej’, wielu portretów Tadeusza Kościuszki, a także obrazów przedstawiających bitwy insurekcji m.in. pod Racławicami, Warszawą i Maciejowicami.

Polska Fundacja Kościuszkowska czyni usilne starania, aby został zrealizowany pomysł namalowania dwóch Panoram: Maciejowickiej i Warszawskiej.


Hakob Mikayelyan pochodzi z Armenii. Urodził się 18 stycznia 1972 r. w Erewaniu. Naukę malarstwa rozpoczął w instytucie im. Terlemezjana, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Erewaniu oraz u najsłynniejszych mistrzów malarstwa w Armenii. Preferuje malowanie farbami olejnymi. Jego prace były prezentowane m.in. w Moskwie, Genewie, Waszyngtonie i Paryżu. W roku 2010 przebywał i malował w Monaco, Mediolanie oraz Paryżu, a w 2011 w Nicei i Paryżu. W jego twórczości dominują improwizacje w kompozycji, abstrakcje, hiperrealizm oraz impresjonizm. Wykonał wiele kopii obrazów mistrzów renesansu włoskiego.


PAI

Hakob Mikayelyan, autor prezentowanych portretów


Hakob Mikayelyan w dorobku ma wiele portretów, aktów, pejzaży, fresków, dekoracji teatralnych, a także kopii obrazów w autorskiej interpretacji. Ostatnio zajął się także tematyką historyczną związaną z postacią Tadeusza Kościuszki. W związku ze światowymi obchodami Roku Kościuszki stworzył kolekcję portretów i wizerunków generała, jak również scen bitewnych. Jest laureatem Konkursu Kościuszkowskiego 2017 w Australii za obraz „Niewola”.


PAI

Hakob Mikayelyan, "Niewola" obraz nagrodzony w konkursie Kosciuszko Heritage Inc. w 2017 r.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Puls Polonii / fot. Puls Polonii i Polska Fundacja KościuszkowskaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3837968 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów