SWP

   Polska
 2021-10-24 Krzysztof Kiersznowski nie żyje

Nie żyje znakomity aktor teatralny, telewizyjny i filmowy Krzysztof Kiersznowski. Aktor znany głównie z "Vabanku", "Kilera" czy takich seriali jak "Barwy szczęścia", "Blondynka" czy "Kowalscy kontra Kowalscy" zmarł w wieku 70 lat.

Krzysztof Kiersznowski urodził się w Warszawie. Od matki, która pracowała w wydziale kultury Stołecznej Rady Narodowej, zaraził się aktorstwem. Dzięki dziadkowi, przedwojennemu oficerowi i Sybirakowi, który po II wojnie światowej znalazł pracę jako bileter w kinie „Świt” – chodził na wszystkie projekcje filmów. Często bywał też w Teatrze Współczesnym.

W latach 1957-64 uczył się w Szkole Podstawowej nr 48 im. Adama Próchnika. W 1968 roku po maturze próbnej wstąpił do wojska. Egzamin dojrzałości zdał już po odbyciu służby.

Jako młody chłopak zmagał się z jąkaniem. Z dolegliwością pomógł mu m.in. Andrzej Krasicki, ówczesny dyrektor Teatru Polskiego.

Udało mu się za pierwszym razem zdać na Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, który ukończył w 1977 roku.

Mając 26 lat wystąpił w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy. W 1976 debiutował na scenie Teatru Ochoty. Dostrzeżony przez krytyków został dwa lata później na XIX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu.

Występował w wielu warszawskich teatrach: Studio, Sceny Prezentacje, Komedia, Rampa, Rozmaitości, „Polonia”, Capitol, tm, IMKA i Kamienica.

Szerokiej publiczności dał się zapamiętać dzięki kultowym rolom w filmach „Vabank” i „Vabank II”, a także w komedii gangsterskiej „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch”. Zagrał też w „Superprodukcji”, ” Ile waży koń trojański?”, „Cześć Tereska” czy „Ballada o Piotrowskim”.

Pojawiał się także na szklanym ekranie w wielu rolach serialowych.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3837962 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów