SWP

   Kenia
 2021-11-18 ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NAIROBI

11 listopada w Muthaiga Country Club w Nairobi z okazji Narodowego Święta Niepodległości, została zorganizowana wystawa o Polakach w Afryce w latach 1942-1952. W wydarzeniu wzięła udział Polonia, ambasadorowie państw UE, zaprzyjaźnieni Kenijczycy.

Uroczystość była okazją do zaprezentowania stosunkowo mało znanych szerokiej publiczności związków Polaków z Afryką. Kontekst historyczny przybliżyła Maria Sapieha-Beckmann, wnuczka ministra SZ z lat 1920-21 Eustachego Sapiehy. Jej osobiste nawiązanie do historii rodzinnej (minister E. Sapieha był czasie II wojny światowej pełnomocnikiem Polskiego Czerwonego Krzyża na Afrykę Centralną i Wschodnią z ramienia rządu londyńskiego oraz odpowiedzialnym za organizację polskich osiedli) zostało niezwykle przychylnie odebrane przez zebranych. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W przyszłym roku przypada 80 rocznica przybycia polskich uchodźców do Afryki i w związku z tym planuje się szereg projektów upamiętniających obecność Polaków na kontynencie.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3827828 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów