SWP

   Chiny
 2021-11-21 Opieka nad grobami Polaków w Pekinie

Z okazji dnia Wszystkich Świętych przedstawiciele Ambasady RP w Pekinie wraz z członkami polskiej społeczności odwiedzili groby Polaków znajdujące się na pekińskim cmentarzu Babaoshan.

31 października 2021 r. przedstawiciele Wydziału Konsularnego i Polonii oraz Attachatu Obrony złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze na grobach dwóch Polaków pochowanych na stołecznym cmentarzu, ppłk WP Włodzimierza Sasima oraz Jeremiego Starca. Pracownikom ambasady towarzyszyli Polacy mieszkający w Pekinie.

Ppłk Włodzimierz Sasim pełnił funkcję attaché obrony w Chinach i Korei, zmarł tragicznie 10 września 1951 r. w Korei. Jeremi Starzec, korespondent Polskiej Agencji Prasowej, zginął 11 kwietnia 1955 r. w katastrofie lotniczej samolotu Air India „Kashmir Princess” na trasie Hongkong – Indonezja, w drodze na konferencję w Bandungu. Dziennikarz został pochowany w zbiorowej mogile wraz z innymi ofiarami zdarzenia.

Największe skupisko grobów Polaków w Chinach znajduje się w Harbinie, który do końca lat 40. XX w. stanowił znaczący ośrodek życia Polonii. Mogiły znajdują się w części prawosławnej cmentarza Huangshan i pochodzą z kilku miejskich cmentarzy, zlikwidowanych w czasie rewolucji kulturalnej. Ze względu na utrudnienia w przemieszczaniu się po Chinach wynikające z sytuacji epidemicznej, planowana coroczna wizyta przedstawicieli ambasady na cmentarzu w Harbinie została przesunięta na późniejszy termin.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w PekinieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3827703 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów