SWP

   Australia
 2021-11-21 Festiwal Polski 2021

XVIII Festiwal Polski na Federation Square już za nami! Pomimo restrykcji epidemiologicznych Komitetowi Festiwalu udało się zorganizować cykl koncertów festiwalowych promujących polskie kulturę, taniec, śpiew i poezję.

Widownia zgromadzona w Deakin Edge, jak i przed monitorami komputerów mogła obejrzeć 4 części programu artystycznego: Youth Program with a Twist, Classical Melodies, Fusion of Polish Bands oraz Finał PolMusicA 2021. Konferansjerami (MC) byli Daniel Bolkunowicz i Klara Radwanowicz.

W ramach pierwszej części „Youth Program with a Twist” dwie polskie szkoły zaprezentowały program słowno-muzyczny. Szkoła im. Marii Konopnickiej w Essendon wystąpiła na żywo w Deakin Edge, zaś Szkoła im. Marszałka Piłsudskiego w Rowville przygotowała specjalny filmik. Przygotowywania do występów odbywały się głównie online, stąd też należą się wielkie brawa dla małych uczestników oraz ich nauczycieli za wysiłek włożony w przygotowanie programów artystycznych.W tej części usłyszeliśmy również muzyczną rodzinę Rawdanowiczów oraz zespół Marek Podstawek Music Project, który zaprezentował znane i lubiane piosenki dziecięce w aranżacji jazzowej. Wystąpił też zespół pieśni i tańca ŁOWICZ.

Na początku drugiej części Festiwalu odbyło się oficjalne otwarcie imprezy. Tradycyjnie usłyszeliśmy hejnał wykonany na trąbce przez Dominika Rawdanowicza. Słowa powitania skierowały do uczestników Monika Furman, Prezes Komitetu Festiwalowego, i dr Monika Kończyk, Konsul Generalna Rzeczpospolitej Polski w Sydney.


PAI

Występy Zespołu ŁOWICZ


W tej części wysłuchaliśmy występów sopranistki Amelii Wawrzon, Konrad Olszewski Quartet, Richarda Mataska i Marty Kaczmarek. Wystąpił też zespół pieśni i tańca POLONEZ.

W trzeciej części „Fusion of Polish Bands” wystąpili artyści Victor Jay Ensemble, LIVSKA, Summer Bartczak oraz The Clunk Orchestra.

W ostatniej części Festiwalu odbyły się finałowe przesłuchania uczestników konkursu PolMusicA 2021. Finaliści zaprezentowali utwory polskich kompozytorów: Lutosławskiego, Twardowskiego, Szpilmana, Żeleńskiego, Paderewskiego, Bacewicza, Młynarskiego, Wieniawskiego, Szymanowskiego i Lipińskiego. Laureatami pierwszej nagrody zostali Dillon Chan (kategoria do 11 lat) i Hannah Kim (kategoria 12-14 lat).


PAI

Występy Zespołu POLONEZ


W tej części Festiwalu usłyszeliśmy również Amelię Warzon, Konrada Olszewskiego, Adama Piechocińskiego i Richarda Stacewicza oraz obejrzeliśmy występ zespołu POLONEZ.

Podczas Festiwalu Polskiego miała również swoje oficjalne otwarcie wystawa historyczna „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-1938”. Wystawa powstała z inicjatywy śp. dr. Zdzisława Derwińskiego i śp. Mariana Pawlika we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Wystawa przybliża trudną historię narodu polskiego z okresu czystek narodowościowych. Wystawa jest opracowana w językach polskim i angielskim.

Wystawę będzie można zobaczyć w Klubie Polskim w Albion (17-23 listopada) oraz Domu Polskim SYRENA w Rowville (27 listopada – 5 grudnia).


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Portal PoloniiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3827808 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów