SWP

   Egipt
 2021-11-23 „Kariatydy” – wystawa prac Izabeli Uchman

Projekt artystyczny "Kariatydy" został opracowany i wykonany przez Izabelę Uchman, polską artystkę, mieszkającą w Kairze, we współpracy z Ambasadą RP w Egipcie.

Nazwa przedsięwzięcia, wywodzi się z języka greckiego i oznacza podporę architektoniczną w kształcie postaci kobiecej, dźwigającej na głowie element budowli. Uchman stworzyła wystawę o kobietach; zafascynowana arabskim językiem i kaligrafią, przedstawia swoją autorską wizualizację tekstów literackich w obrazach, utworzonych z arabskiego pisma. Każdy obraz przedstawia inny kształt kobiecej sylwetki, stworzonej ze słów napisanych przez wybitne polskie pisarki, jak Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Zofia Nałkowska, Ewa Lipska, Maria Skłodowska-Curie.

Projekt popularyzuje literaturę polskich autorek oraz wzbudza zainteresowanie pięknem sztuki kaligrafii arabskiej.

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert muzyki gitarowej w wykonaniu polskiego muzyka i kompozytora, Pawła Kuźmy. Usłyszeliśmy jego dwie kompozycje: „Eos” i “Maat” oraz utwory słynnych kompozytorek jak Emilia Giuliani, Clarice Assad i Anette Kruisbring.

Wystawę można oglądać do 28-ego listopada w Isis Hall w Mahmoud Mukhtar Cultural Center.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w EgipcieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3827546 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów