SWP





   Czechy


PAI

 2021-11-24    Szacowany czas czytania wiadomości: 4 minut(y). NA JAWOROWYM ODSŁONIĘTO OBIEKT UPAMIĘTNIAJĄCY 100-LECIE PTTS „BESKID ŚLĄSKI”

We wtorek 23 listopada odsłonięto kamienny obelisk wzniesiony dla upamiętnienia 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Sportowego „Beskid Śląski” w RC. W uroczystości wzięli udział członkowie Beskidu, a także prezydent Trzyńca Věra Palkovska oraz wicehetman województwa morawsko-śląskiego Stanisław Folwarczny.

– Cieszę się, że ten obiekt powstał. Kibicowaliśmy temu pomysłowi. I nie tylko kibicowali, ale również współfinansowali. Mówiąc Jaworowy, każdy miał na myśli schronisko na Małym Jaworowym. A to przecież nie jest prawda. Szczyt Jaworowego jest właśnie tutaj. I tutaj brakowało czegoś, co byłoby takim charakterystycznym miejscem, o którym można by powiedzieć: „byłem na szczycie Jaworowego”. Uważam, że to dobrze, gdy są w górach miejsca, gdzie ludzie mogą się spotykać. A zawłaszcza teraz, w czasach covidu, chcemy się spotykać i szukać mostów, dróg do siebie. Dla mnie to jest właśnie takie miejsce – powiedziała redakcji "Zwrot-u" Věra Palkovská.


PAI


Na temat kontrowersji, jakie pojawiły się na temat ustawienia tego obiektu, wypowiedział się dla redakcji "Zwrot-u" Stanisław Folwarczny.

– Zawsze nowa rzecz wywołuje dyskusje, każdy może mieć swój pogląd. Społeczeństwo w różnych tematach jest podzielone. Ale ja uważam, że jest to przypomnienie znaczącej, okrągłej, setnej rocznicy powstania „Beskidu Śląskiego”. A „Beskid Śląski” był i jest organizacją, która na Zaolziu aktywnie działała i aktywnie działa. Szkoda, że nie ma schroniska. Przecież w historii „Beskid” miał swoje schronisko na Kozubowej. Szkoda, że nie ma wieży widokowej. Ale według mnie jest to dobre przypomnienie rocznicy znaczącej organizacji, która działa od stu lat, zrzesza turystów, a także młodych sportowców – stwierdził Folwarczny.

– Zresztą miejsce to było bardzo zaniedbane. Chodziłem na szczyt Jaworowego i nie wyglądało to tutaj najlepiej. A teraz jest tutaj i porządek, i cel wyjścia na górę – dodał.


PAI


Podczas uroczystości przecięto symboliczną wstęgę. Odśpiewano „Szumi jawor”. Wanda Michalkowa, członkini PTTS, odczytała wiersz swego autorstwa o Jaworowym. Prezes Towarzystwa Halina Twardzik krótko opowiedziała o symbolicznym obiekcie oraz o perypetiach związanych z jego powstaniem, zbieraniem funduszy i sfinalizowaniem przedsięwzięcia.

Symboliczne otwarcie obiektu dla turystów uczczono lampką szampana. Uczestnicy wydarzenia, chwilę jeszcze ciesząc się piękną słoneczną pogodą i miłym spotkaniem w gronie turystów, kręcili się wokół obiektu. Po czym zebrali śmieci i ruszyli w doliny.

Na obiekt ustawiony przez PTTS na szczycie Jaworowego składają się trzy części. Pierwszą z nich jest obelisk z dwujęzyczną nazwą szczytu i jego wysokością, nazwa organizacji PTTS „Beskid Śląski” i jej logo oraz daty nawiązujące do setnej rocznicy. Obok ustawiono długą na 10 metrów kamienną ławę. Wyryte są na niej nazwy okolicznych szczytów, które byłyby widoczne z polany, gdyby nie była zarośnięta drzewami. Trzecim elementem jest płyta wyznaczająca azymut, zakrywająca punkt triangulacyjny.

Projektantem jest architekt Karol Cieślar, a wykonawcą od strony artystycznej rzeźbiarz Martin Kuchař. O idei jego powstania można przeczytać tutaj. Jak podkreśla Halina Twardzik, prezes PTTS, obiekt jest symbolicznym udokumentowaniem istnienia PTTS „Beskid Śląski” na Zaolziu.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Zwrot.cz


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 20 399 465 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU