SWP

   Francja
 2021-11-25 Święto Niepodległości w Paryżu

Ambasador Tomasz Młynarski, francuska Polonia oraz francuscy przyjaciele Polski wzięli udział w uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Ambasadzie RP w Paryżu, które odbyło się w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcina Ociepy. Podczas obchodów wręczono wysokie odznaczenia państwowe.

Przed rozpoczęciem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w ambasadzie, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa oraz Ambasador Tomasz Młynarski złożyli kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym.

W trakcie uroczystości w Ambasadzie Polskiej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa odznaczył francuskie osobistości, które w ostatnich latach w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju przyjaźni polsko-francuskiej, tj. b. Senatora Republiki Francuskiej Jeana-Pierre’a Leleux, b. wicemer miasta Vence Evelyne Temmam oraz b. attaché obrony Republiki Francuskiej w Polsce, pułkownika Philippe’a Abrahama.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-francuskiej współpracy regionalnej były senator Republiki Francuskiej Jean-Pierre Leleux, to wieloletni przewodniczący senackiej grupy przyjaźni polsko-francuskiej. Przez wiele dziesięcioleci rozwijał relacje dwustronne również na poziomie samorządowym, w tym jako Mer miasta Grasse współpracującego z Opolem.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej została odznaczona pani Evelyne Temmam, m.in. za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-francuskiej współpracy, za popularyzowanie polskiej literatury i kultury. Jako b. wicemer miasta Vence na południu Francji, pani Temmam w wydatny sposób przyczyniła się, przy współpracy z polskimi władzami, do otwarcia tamże „Espace Gombrowicz” czyli przestrzeni muzealnej poświęconej Witoldowi Gombrowiczowi.

Z kolei pułkownik Philippe Abraham, były attaché obrony przy Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie, został odznaczony Medalem Wojska Polskiego w uznaniu zasług położonych w popularyzację dziejów i tradycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej. Pułkownik Abraham przyczynił się do wzmocnienia więzi sojuszniczych pomiędzy żołnierzami Polski i Francji. Podczas jego służby na terenie Rzeczypospolitej zrealizowano wiele wspólnych inicjatyw, szczególnie dotyczących historycznych wydarzeń, łączących francuskie i polskie siły zbrojne.

Ambasador Tomasz Młynarski wręczył Srebrny Krzyż Zasługi panu doktorowi Tomaszowi Biedzińskiemu za zasługi w rozwoju polsko-francuskiej współpracy w dziedzinie medycyny oraz za działalność na rzecz społeczności polskiej we Francji.

Krzyż Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej odebrali z rąk ambasadora pani Janina Gotner oraz pan Stanisław Aloszko.

Sekretarz Stanu Marcin Ociepa wręczył również Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” pułkownikowi Paulinowi Frankowskiemu, zastępcy attaché obrony przy Ambasadzie RP w Paryżu.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838297 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów