SWP

   Kazachstan
 2021-11-25 HISTORIA POLAKÓW W KOKSZETAU

23 listopada 2021 r. Stowarzyszenie Polaków Obwodu Akmolińskiego gościło Pana Michała Nowaka – przedstawiciela Wydziału Kresowego IPN. Był to dzień pełen spotkań ze świadkami historii i poszukiwań grobów Polaków na tutejszych cmentarzach.

We wsi Simferopolskoje ( с. Симферопольское), odbyło się spotkanie z Polką, której przodkowie zostali tu zesłani. Wspominała ona, jak trudne było pierwsze spotkanie z inną kulturą, strach przed przyszłością. Podkreślała pomoc, którą okazali jej rodzinie Kazachowie.

Na cmentarzu w Kokszetau odwiedziliśmy grób Dominika Krasnopolskiego. Był to dziadek Pana Wladimira Żituchina, przedstawiciela Stowarzyszenia Polaków Obwodu Akmolińskiego, który został deportowany na teren Kazachstanu w 1936 roku.

Odbyło się również spotkanie z Panią Albiną Bajkowską, wdową po Wladimirze Bajkowskim – wojskowym, autorze książek historycznych, poecie, inicjatorze powstania pomnika poświęconego represjonowanym. Nad jego grobem Pani Albina odczytała jeden z wierszy męża.

W Domu Przyjaźni przedstawicielki stowarzyszenia wspominały wzruszające historie swoich rodzin.

Pan Michał Nowak spotkał się z uczniami Pani Justyny Całczyńskiej, nauczycielki kierowanej przez ORPEG do pracy dydaktycznej w Kazachstanie . Opowiedział o swojej pracy, historii związanej z poszukiwaniem mogił Polaków. Odpowiedział również na pytania, które zadawali dorośli uczęszczający na kursy języka polskiego.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: http://polskiwwalizce.pl/W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3837977 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów