SWP

   Litwa
 2021-11-25 Tydzień Obchodów Jubileuszu Patrona Gimnazjum Konstantego Parczewskiego

15-19 listopada w gimnazjum odbył się Tydzień poświęcony Konstantemu Parczewskiemu z okazji 220-ej rocznicy jego urodzin. W ciągu tygodnia zorganizowano wiele imprez dla wspólnoty gimnazjalnej. Inicjatorami obchodów byli Zarząd Rady Uczniowskiej, administracja oraz nauczyciele.

Przede wszystkim na przeciągu całego tygodnia dla uczniów klas 5-g4 odbyły się konferencje. Głównym zadaniem było przypomnienie uczniom wydarzeń z życia Patrona gimnazjum. Na konferencjach uczestnikom przypomniano życiorys i działalność Konstantego Parczewskiego. Później był organizowany konkurs sprawdzający, czego uczniowie dowiedzieli się w tym czasie. Każdy chętny mógł wykazać się swoją wiedzą. Jako nagrodę każdy zwycięzca otrzymał pamiątkę oraz klasy – tort urodzinowy. Cieszymy się bardzo, że konferencje były bardzo pożyteczne i poznawcze.

17 listopada klasa 8a wraz z wychowawczynią Aldoną Sudenis i przedstawicielami Zarządu Rady Uczniów odwiedzili kaplicę rodziny Parczewskich w Niemenczynie. Tam zapaliliśmy znicze, a także przypomnieliśmy wybitnych członków rodziny naszego Patrona.

Uczniowie klas początkowych byli zapoznawani z sylwetką Patrona, jego rodziną oraz atrybutami powiązanymi z nimi. Na lekcjach plastyki wykonali prace obrazujące herb Nałęcz i emblemat gimnazjum. Również kilka klas początkowych miało wyjazd do Dworku Parczewskich w Czerwonym Dworze. To właśnie tam urodził się 220 lat temu Konstanty Parczewski. W tej miejscowości otrzymał początkowe wykształcenie, żył i działał w okolicach Niemenczyna do momentu emigracji.

We piątek 19 listopada odbyła się konferencja uogólniająca dla administracji, pedagogów, partnerów socjalnych oraz klas g3-g4. Na konferencji był omówiony przebieg Tygodnia. Klasa G3 uroczyście rozpoczęła konferencję polonezem. Następnie przedstawiciele uczniów sprezentowali dla Konstantego Parczewskiego wieniec, tym otwierając końcową imprezę, podczas której przypomnieliśmy naszego Patrona oraz wydarzenia minionego Tygodnia. Konferencję zakończył tort urodzinowy, który ufundowała administracja naszego gimnazjum.

W imieniu Zarządu Rady Uczniów składamy najserdeczniejsze podziękowania dla całej wspólnoty gimnazjalnej, która przyczyniła do pięknych obchodów tak ważnego jubileuszu. Szczególnie dziękujemy administracji oraz nauczycielom, którzy nam pomagali. Bardzo cieszymy się, że mamy takiego patrona, który zostawił swój ślad w historii naszego państwa.


Przedstawiciel Zarządu Rady Uczniowskiej
Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie
Rafał Pszedni


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Gimnazjum im. K. Parczewskiego w NiemenczynieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838158 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów