SWP

   Kazachstan
 2021-11-25 POLSKO-KAZACHSTAŃSKA KONFERENCJA NAUKOWA „HISTORIA, KTÓRA NAS ŁĄCZY”

24 listopada w Nur-Sultanie, w formacie offline, odbyła się polsko-kazachstańska konferencja naukowa zorganizowana przez Ambasadę RP w Nur-Sultan pt.: „HISTORIA, KTÓRA NAS ŁĄCZY”, poświęcona: 85. rocznicy deportacji Polaków do Kazachstanu; rocznicy deportacji sowieckich jeńców wojennych do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, wśród których byli Kazachstańscy; Kazachstańscom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na terenie Polski.

Konferencja posłużyła jako platforma do nawiązania głębszej współpracy naukowej w danej dziedzinie między Polską a Kazachstanem. Strona polska przekazała nieznane wcześniej stronie kazachstańskiej dokumenty archiwalne dotyczące Kazachstańsców, którzy przebywali w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau na terenie okupowanej Polski.

Ze strony polskiej w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Instytutu Pamięci Narodowej RP, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz Instytutu Pileckiego w Warszawie.

Ze strony kazachstańskiej uczestniczyli przedstawiciele Narodowego Wojskowo-Patriotycznego Centrum Sił Zbrojnych Republiki Kazachstanu, Instytutu Historii i Etnologii im.Walichanowa, Państwowej Komisji ds. Pełnej Rehabilitacji Ofiar Represji Politycznych Republiki Kazachstanu, Kompleksu muzealno-pomnikowego ofiar represji politycznych i totalitaryzmu „ALŻIR”, ANK ENU im. L.N. Gumilowa i inni eksperci.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w Nur-SułtanieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838073 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów