SWP

   Mołdawia
 2021-11-25 Spotkanie Pierwszej Damy RP z polskimi nauczycielami w Mołdawii

W ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Małżonka Prezydenta przybyła do Republiki Mołdawii. Wizytę rozpoczęła od spotkania z nauczycielami języka polskiego.

We wtorek Pierwsza Dama spotkała się z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii, z którymi rozmawiała o nauczaniu języka, działalności polonijnej, wsparciu zespołów artystycznych, organizacji polskich świat narodowych i konkursów o charakterze polonijnym oraz promowaniu wizerunku Polski za granicą.

Obecnie w Republice Mołdawii pracuje 9 nauczycieli delegowanych przez ORPEG oraz 2 lektorów delegowanych przez NAWA. Pierwsza Dama wyraziła uznanie dla zaangażowania pedagogów w nauczanie języka i kultywowanie polskich tradycji. Podziękowała nauczycielom za ich codzienną pracę oraz działania na rzecz naszych rodaków mieszkających w Mołdawii. Pierwsza Dama wyjaśniła, że podczas każdej wizyty zagranicznej stara się spotykać z polskimi nauczycielami, więc zna specyfikę tego zajęcia. – Wiem jak wymagająca jest rola nauczyciela, sama przez 17 lat pracowałam w krakowskim liceum, ucząc młodzież języka niemieckiego. Jednak dopiero w obecnej roli miałam okazję poznać specyfikę nauczania poza granicami kraju. Podziwiam Państwa za kreatywność, która sprawia, że młodzi Polacy poświęcają swój czas wolny na dodatkową naukę, są zainteresowani krajem swojego pochodzenia, jego kulturą i dziedzictwem. Jestem przekonana, że przyniesie to wiele korzyści w przyszłości – zapewniła.

Agata Kornhauser–Duda wysłuchała wypowiedzi nauczycieli o pracy w historycznie mocno związanym z Polską państwie oraz poznała wyzwania, przed którymi stoją edukatorzy delegowani do pracy w Republice Mołdawii. Nauczanie na obczyźnie jest misją szczególnie trudną w czasie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie są utrudnione, a możliwość wyjazdu do rodziny i przyjaciół w Polsce ograniczony. Praca za granicą wiąże się też z wieloma wyzwaniami, takimi jak dostosowywanie się do nowych realiów, adaptacja w nieznanej społeczności, poznanie i zaakceptowanie innej kultury. – Tym bardziej jestem Państwu wdzięczna za misję, której się podjęliście – stwierdziła Pierwsza Dama, dziękując jednocześnie za promowanie dobrego wizerunku Polski za granicą oraz za patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży.

Dyskutowano o różnicach w systemie edukacji polskim i mołdawskim, podręcznikach do nauczania języka polskiego, metodach pracy czy trudnościach uczniów, np. z opanowaniem polskiej gramatyki. Pierwsza Dama podziękowała za zaangażowanie w akcję Narodowe Czytanie oraz za przygotowanie uczniów do konkursu „Słowem–Polska”, którego druga edycja wystartuje niebawem. Rozmowa toczyła się także wokół doświadczeń pedagogów z pracy w innych krajach, oraz ich motywacji do podjęcia pracy w roli nauczyciela polonijnego.

W spotkaniu uczestniczyli Ambasador RP w Republice Mołdawii, Bartłomiej Zdaniuk oraz Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: prezydent.plW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3837906 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów