SWP

   Ukraina
 2021-11-26 IV edycja konkursu poezji patriotycznej

21 listopada już po raz czwarty w Chmielnickim Miejskim Związku Polaków odbył się Konkurs Poezji Patriotycznej. Jego pierwsza edycja zainaugurowana została w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i od tamtej pory cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Tradycyjnie konkurs odbywał się w Klubie Polskiej Książki założonym przy Chmielnickiej Obwodowej Bibliotece im. Szewczenki.
Wzięły w nim udział dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym uczące się języka polskiego. Zwykle uczestnicy dzieleni byli na dwie kategorie wiekowe natomiast tego roku ze względu na większe zainteresowanie wyodrębniono, trzecią, dodatkową kategorię.

Każdy uczestnik przygotowywał indywidualnie recytację wiersza lub fragment utworu poetyckiego z literatury polskiej, którego tematyka jest zgodna z tematem Konkursu. Występy oceniali doświadczeni członkowie jury - dyrektor biblioteki pani Валентина Черноус, dyrektor studium artystycznego Odrodzenie Радимир Миляр oraz magister historii sztuki absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Aleksander Budniecki.

Oceniano dobór repertuaru (tematyka tekstów odpowiadająca tematowi Konkursu), interpretację tekstu, ogólny wyraz artystyczny oraz pamięciowe opanowanie tekstu.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 27 uczestników w wieku od 6 do 17 lat. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie Технологічний багатопрофільний ліцей ім. А. Мазура, którzy uczą się języka polskiego fakultatywnie.

Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich.

Jury wyłoniło zwycięzców konkursu.

I kategoria 6-8 lat
I miejsce Maria Romaniuk
II miejsce Złata Bespalko
III miejsce Dmytro Bełkot

II kategoria 9-11 lat
I miejsce Maria Naumiec
II miejsce Bażena Browko
III miejsce Kristina Bełkot

Ill kategoria 12+
I miejsce Anastazja Goriaczok
Il miejsce Anton Petrunin
Ill miejsce Anna Pałyha

Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawowały nauczycielki języka polskiego Irena Letawina Medlakowska oraz Viktoria Ivanova, które pomagały uczniom dokonać wyboru utworów i na zajęciach dodatkowych przygotowywały uczniów do recytacji.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe nagrody.

Cieszymy się że co roku jest większe zainteresowanie konkursem, gratulacje dla zwycięzców, czekamy na wielbicieli poezji w następnym roku.


Irena Letawina Medlakowska


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838286 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów