SWP

   Mołdawia
 2021-11-29 WYSTĘP TEATRALNY W 401. ROCZNICĘ BITWY POD CECORĄ

W tym roku szkolnym powstała inicjatywa organizacji teatralnego koła dla uczniów Stowarzyszenia „Dom Polski” w Bielcach. Początek działalności przyniósł już pierwsze sukcesy! Oto relacja:

Mieliśmy okazję podziwiać pierwszy występ teatralny przygotowany przez naszych uczniów pod kierownictwem Pani Katarzyny Boratyn. Nasi młodzi aktorzy przygotowali inscenizację z okazji 401 rocznicy bitwy pod Cecorą, w której zginął Wielki Hetman Koronny Rzeczypospolitej Stanisław Żółkiewski.

Występ miał miejsce w Sculeni, gdzie zostaliśmy zaproszeni z okazji odpustu w miejscowej parafii pod wezwaniem świętego Jana Pawła II. Przed naszym występem ksiądz Krzysztof opowiedział o historii bitwy pod Cecorą.Przedstawienie teatralne zostało ponownie pokazane z jeszcze większym zaangażowaniem ze strony młodych aktorów w naszym „Domu Polskim” w Bielcach i gościnnie w kościele parafialnym w Bielcach z okazji Święta Niepodległości.

Wcześniej, w rocznicę bitwy pod Cecorą, nasi uczniowie pojechali pod pomnik w Berezówce, który upamiętnia miejsce śmierci Wielkiego Hetmana. Zostały tam złożone kwiaty, zapalone znicze i odprawiona msza święta w intencji wszystkich poległych, której przewodniczył ksiądz Grzegorz Czubak. Dzieci miały także możliwość zobaczyć uzbrojenie słynnej husarii Rzeczypospolitej Polskiej i miejsce tragicznej bitwy.

Mamy nadzieję, że oni również będą przekazywać tę wiedzę następnym pokoleniom.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Stowarzyszenie „Dom Polski” w BielcachKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033300 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów