SWP

   Czechy
 2021-11-30 500 KART POLAKA W DWA LATA

We wtorek 23 listopada w MK PZKO w Gródku odbył się ostatni w tym roku dyżur konsularny. Wnioski o wydanie Karty Polaka przyjmowała konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

Z dyżuru konsularnego skorzystało 17 osób, jedną z nich była też uczennica Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie Julia Pieter.

– Karta Polaka jest mi potrzebna przede wszystkim na studia, ponieważ jest jednym z dokumentów, które są wymagane podczas rekrutacji. Wybieram się na studia do Wrocławia, jeszcze nie jestem do końca pewna na jaki kierunek, ale chyba wybiorę prawo.

Myślę, że Karta Polaka, to nie tylko dokument, który jest mi potrzebny przy rekrutacji, ale znaczy o wiele więcej. Jest to potwierdzenie tego, że jestem Polką i jestem z tego dumna, chociaż mieszkam za granicą — mówi Julia Pieter, absolwentka Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie.


Jak konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz ocenia dyżury konsularne?

Jakie zazwyczaj słyszy pani odpowiedzi na pytanie, dlaczego dana osoba ubiega się o Kartę Polaka?

Najczęściej chętni odpowiadają, że utrzymują kontakt z Polską, często tam wyjeżdżają i chcieliby mieć Kartę Polaka.

Odbędzie się w tym roku jeszcze dyżur konsularny?

W tym roku to już ostatni dyżur konsularny. Z tego względu, że mamy tylko 6 tygodni do końca roku, ale też z powodu obecnej sytuacji epidemicznej nie uda się zorganizować kolejnego dyżuru. Poza tym dyżur w Gródku był inicjatywą prezesa tutejszego koła Stanisława Wolnego, który nas zaprosił.

Jak przebiega dzisiejszy dyżur?

Dziś o Kartę Polaka ubiega się 17 osób, wszyscy są świetnie przygotowani, mają wszystkie dokumenty. Na tak dobrze przygotowane dyżury możemy przyjeżdżać.

Ilu kandydatów ubiegało się o Kartę Polaka w ciągu dwu lat dyżurów konsularnych?

Sporo Miejscowych Kół PZKO było chętnych, żebyśmy przyjechali, oprócz dyżurów w Zarządzie Głównym w Czeskim Cieszynie byliśmy też w Jabłonkowie, Karwinie, Wędryni i innych miejscach. Łącznie było około 20 dyżurów konsularnych, na których zebraliśmy ponad 500 wniosków.

Próśb o Kartę Polaka mamy coraz mniej, dyżury konsularne były taką promocją nowej ustawy o Karcie Polaka, która miała wszystkim uświadomić, że mogą składać wnioski o Kartę Polaka. Za Zaolzia do Ostrawy nie jest daleko, ale chcieliśmy Kartę Polaka bardziej rozpropagować i dyżury konsularne okazały się strzałem w dziesiątkę.


Autor: Nina Suchanek
zwrot.cz


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033523 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów