SWP

   Tajlandia
 2021-12-02 IV Dyktando dla Dorosłych i Młodzieży w Tajlandii

W sobotę 27.11 w siedzibie Ambasady RP w Bangkoku odbyło się IV Dyktando w Tajlandii dla Dorosłych i Młodzieży wokół twórczości Stanisława Lema.

Cykliczne wydarzenie jest zawsze sympatycznym spotkaniem Polonii a wysoki poziom dyktand nie odstrasza uczestników - miłośników języka polskiego. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem przygotowanym w tym roku:

Fantasta i futurolog o ironicznym humorze

Wieszli, o kim mówimy? Stanisław Lem pozostawił po sobie niemały dorobek artystyczny – powieści, opowiadania, eseje, felietony, listy, wiersze, a nawet… recenzje nieistniejących książek. Można przerzucić i tysiąc fantastyczno-naukowych woluminów, a nie znajdzie się tak widowiskowych opisów wymyślonych fenomenów, jak w opowieściach o tworach Solaris – zagadkowych symetriadach, mimoidach, górodrzewach, długoniach, chyżach. Z ponad czterdziestu książek, wcale nie najłatwiejszych i nie całkiem wprawdzie nieprawdopodobnych, choć zaliczanych do science fiction, każda zasługuje na uwagę.

Lemowskie powieści nie są tylko radosną fabulacją, niezobowiązującym fantazjowaniem na temat struktur przyszłego świata. Lem bez wątpienia był obdarzony potężnym intelektem, znakomitym zmysłem obserwacji, olbrzymią wyobraźnią, a także ponadprzeciętnym poczuciem humoru. I jakże twórczy słowotwórczo! U Lema możemy znaleźć: krzesławkę dręczypupę zaczajoną, czyli mrówkę udającą krzesło, czajaka połkliwego bądź zawołanie bitewne „Awruk!”.

Warto zapoznać się z jego twórczością. Zachęcamy: pójdźże więc na przełaj przez chaszcze, nawet w towarzystwie quasi-przyjaciela, w poszukiwaniu bibliotecznych wrót. Zrazu możesz przekąsić homara z chałką, a nawet wypić żętycę z miśnieńskich kruż. Nabrawszy sił, natchniony wszechobecnym duchem arcypisarza w Roku Lema ad hoc i choć na wpół poważnie zabierz się do czytania.


PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033344 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów