SWP

   Ukraina
 2021-12-03 Ruszył młodzieżowy telemost Wrocław-Stryj

27 listopada polska młodzież ze Stryja (Ukraina) połączyła się ze swoimi rówieśnikami z Wrocławia. Pierwsze internetowe spotkanie młodych Polaków z obu krajów miało za zadanie nawiązanie kontaktów i sprawdzenie możliwości technicznych.

W Stryju na Ukrainie w siedzibie oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej zebrała się spora grupa polskiej młodzieży. Po drugiej stronie światłowodu, we Wrocławiu, oczekiwała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 76 we Wrocławiu z opiekunką Lidią Soszyńską. Połączenie rozpoczęto o godzinie 18:30.

- Stworzyliśmy ten telemost z myślą o tym, żeby polska młodzież z Wrocławia i Stryja miała możliwość poznania rówieśników w innym kraju - mówi Anetta Buzuk, pomysłodawczyni stryjsko-wrocławskiego telemostu.

- Dla naszej stryjskiej młodzieży wybraliśmy jako partnerów młodzież z Wrocławia bo to właśnie we Wrocławiu i okolicach osiedliła się ogromna ilość Polaków przesiedlonych po wojnie ze Stryja i okolic, dodaje nauczycielka.

W tym pierwszym próbnym cyfrowym spotkaniu młodych Polaków z Wrocławia i Stryja Zuzanna, Sonia, Piotrek, Paweł i Jan mieli za zadanie opowiedzieć stryjanom o swoim mieście. Dzieci i młodzież skupieni wokół TKPZL chętnie słuchali opowieści o wrocławskich krasnalach, niezliczonych mostach i o zabytkach kultury polskiej przywiezionych do stolicy Dolnego Śląska ze Lwowa.

W założeniu autorów projektu każde spotkanie ma być poświęcone innemu tematowi. W następnym połączeniu młodzież ze Stryja opowie wrocławianom o swojej miejscowości.

- Bardzo cieszymy się z tego pierwszego połączenia z Wrocławiem, mówi Danuta Skrobańska prezes stryjskiego oddziału TKPZL. Ten telemost to dla naszej młodzieży nie tylko szansa na poznanie rówieśników w Polsce, ale też dobra okazja do szlifowania języka polskiego i poszerzania horyzontów.


Wojciech Szewczak
Nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG
Ukraina, Stryj


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Wojciech Szewczak, UkrainaKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033265 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów