SWP

   Polska
 2021-12-04 Najlepsi z najlepszych - nagrody Wspólnoty Polskiej i PKOl za zasługi dla sportu polonijnego

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim, uznając sport jako jeden z tych elementów, które najsilniej jednoczą Polonię, zorganizowali w tym roku po raz pierwszy konkurs „Za zasługi dla sportu polonijnego", mający nagrodzić osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w rozwój sportu polonijnego na świecie. Nagroda będzie przyznawana corocznie na podstawie plebiscytu - propozycji składanych przez Polonię i Polaków za granicą.

TEGOROCZNI LAUREACI:

W kategorii "Polonijny sportowiec roku"
nagrodę uzyskał Paweł Myśliwiec, USA.

W kategorii "Animator sportu polonijnego"
nagrodę uzyskał Henryk Cieślar, Republika Czeska.

W kategorii "Instytucja działająca na rzecz sportu polonijnego"
nagrodę uzyskała Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego na Litwie
której dyrektorem jest Marian Kaczanowski

W kategorii "Samorząd lokalny na rzecz sportu polonijnego"
nagrodę uzyskało Miasto Toruń.

Wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" "Polska-Polonia – nowe płaszczyzny współpracy". Oba podmioty od lat współpracują na rzecz rozwoju sportu polonijnego na świecie a owocem tego są dziesiątki imprez - od tych największych w randze olimpiad i zawodów światowych, przez regionalne do lokalnych. Wszystkie w duchu szlachetnej rywalizacji spajają środowiska polskie niezależnie od miejsca zamieszkania naszych Rodaków oraz pozwalają na ich integrację ponad wszelkimi granicami wyznaczonymi przez geografię czy politykę. Bo taka jest natura sportu - jak podkreślano w wystąpieniach - i dlatego warto go wspierać.


NAGRODZENI"Polonijny sportowiec roku" - Paweł Myśliwiec z USA
"Animator sportu polonijnego" - Henryk Cieślar z Republiki Czeskiej.


Paweł Myśliwiec

Paweł Myśliwiec urodził się w Nowym Sączu.
Swoją przygodę ze sportem zaczął w wieku 12 lat, zapisując się do klubu SKS Start Nowy Sącz, do sekcji kajakarstwa górskiego. Tą dyscypliną sportu zainteresował go jego ojciec chrzestny Jerzy Stanuch - olimpijczyk z Monachium w slalomie kajakowym, medalista Mistrzostw Świata. Był członkiem kadry narodowej juniorów, a następnie seniorów w kajakarstwie górskim. W roku 1991 brał udział w zawodach przedolimpijskich w Barcelonie. W wieku 21 lat, ze względu na emigrację do USA był zmuszony przerwać swoją karierę sportową. Po kilku latach, mieszkając już w Stanach Zjednoczonych, postanowił wrócić do kajaków, czego owocem było zdobycie w roku 2000 tytułu Mistrza Polski. W roku 2017 zapisał się do nowojorskiego klubu biegowego Polska Running Team i również w tym roku wystartował w swoim pierwszym maratonie w Nowym Jorku. Obecnie ma na koncie 11 maratonów. Swój najlepszy rezultat osiągnął w Chicago w roku 2019, uzyskując czas 2.49.03.
Od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Polish American Sports Association, a od roku 2018 również przewodniczy nowojorskiemu klubowi biegowemu Polska Running Team. Z wyksztalcenia jest fizjoterapeutą, ukończył AWF w Krakowie i zawód ten wykonuje do chwili obecnej rehabilitując nowojorskich pacjentów.

Henryk Cieślar

Henryk Cieślar urodził się w Czeskim Cieszynie
Na stałe mieszka w Beskidach na Śląsku Cieszyńskim - na Zaolziu. W polskiej szkole podstawowej był uczestnikiem Zjazdów Gwiaździstych - zimowych igrzysk sportowych młodzieży. W czasie studiów w Polsce występował jako reprezentant Uniwersytetu Śląskiego w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim.
Od roku 1982 jako pracownik etatowy Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego zaangażował się i włączył aktywnie do organizowania sportu polskiego na Zaolziu. Obecnie pełni również funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski”. Każdorazowo organizuje wyjazd drużyny Zaolzia na Polonijne Igrzyska Sportowe. W ostatniej dekadzie ekipa Zaolzia plasowała się na I miejscu w kwalifikacjach drużynowych oraz zdobyła niezliczoną ilość lokalnych mistrzostw i turniejów sportowych. Jest aktywnym uczestnikiem Sejmików Polonijnych PKOL, wybieranym również na starostę Sejmiku. Jest członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Komisji Sportu i Turystyki Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Z osiągnięć sportowych najbardziej sobie ceni złoty medal wywalczony w 2020 r. na I Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich w Gdyni.
Zamiłowania Henryka Cieślara to m.in. narciarstwo alpejskie, żeglarstwo, nurkowanie, turystyka piesza i rowerowa oraz jako prezesa Towarzystwa Beskidzkich Kucharzy – kulinaria.


Szkoła Sportowa
Samorządu Rejonu Wileńskiego na Litwie

została otworzona w 2004 roku w obwodzie, gdzie ponad 60% stanowią Polacy. Dzięki temu młodzież polskiego pochodzenia otrzymała możliwość fizycznego rozwoju swoich zdolności w poszczególnych dyscyplinach sportowych. Polscy sportowcy ze szkoły wielokrotnie stawali na najwyższym schodku podium w mistrzostwach Litwy i międzynarodowych zawodach, w tym biathloniści, narciarze, lekkoatleci i siatkarze.
Szkoła Sportowa dużo uwagi zwraca na uświadomienie tożsamości narodowej poprzez organizację imprez sportowych, poświęconych ważnym wydarzeniem Polski: Biegi Konstytucji 3 Maja, Dnia Niepodległości Polski – rajd rowerowy 11 listopada od miejsca narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego Zułowa do kwatery legionistów na cmentarzu w Niemenczynie. Sportowcy Szkoły aktywnie uczestniczą w Letnich i Zimowych Igrzyskach Polonijnych w Polsce, biegach Ireny Szewińskiej, w turniejach siatkówki, piłki nożnej i koszykówki, odbywających się w Polsce.
Dyrektorem szkoły jest pan Marian Kaczanowski - 18-krotny mistrz Litwy i medalista młodzieżowych mistrzostw ZSRR w biathlonie.

Miasto Toruń

 

Toruń to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w północnej Polsce. Miasto od lat aktywnie wspiera polonijnych sportowców i młodzież polonijną poprzez organizację dedykowanych dla nich wydarzeń. Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się tam już dwukrotnie w roku 2009 oraz 2017 i cieszyły się wielkim uznaniem uczestników zarówno pod względem organizacyjnym, jak i kulturalno-integracyjnym.
Od początku powstania akcji „Lato z Polską w Toruniu odbywają się pobyty edukacyjne dla młodzieży polonijnej, głównie o charakterze sportowym. Nie inaczej było w tym roku. To w tym mieście organizowane są również polonijne turnieje szachowe.
Toruń jest prawdziwym domem dla polonijnych sportowców, domem pełnym serdecznej, rodzinnej atmosfery, wspominanym z nostalgią przez lata.


Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Zdjęcia © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna

Produkcja filmowa © Polonijna Agencja InformacyjnaPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033251 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów