SWP

   USA
 2021-12-05 15-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Polanie z Bridgeport

Zespół „Polanie” powstał w 2006 r. W ciągu minionych 15 lat z małej grupy kilku kochających taniec dorosłych przerodził się w 70-osobową formację, która realizuje zajęcia w 5 grupach wiekowych – trzech grupach dziecięcych oraz w młodzieżowej i dorosłej. W sobotę, 20 listopada, w klubie Biały Orzeł w Bridgeport „Polanie” świętowali jubileusz 15-lecia zespołu.

Z tej okazji odbył się bal, na który przybyli zarówno obecni, jak i byli członkowie zespołu. Dopisali również goście honorowi, obecni byli m.in. wicekonsul z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura, Elżbieta Grove z fundacji Elżbieta&David Grove, wspierającej od lat działalność zespołu, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji w Connecticut Andrzej Błaszczyński z małżonką, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport o. Norbert Siwiński oraz Alicja i Kazimierz Kochanowicz z gazety „Polonia”.

Gości powitała Hanna Deja, pełniąca od 15 lat funkcję dyrektora artystycznego zespołu. W krótkim przemówieniu podkreśliła dumę z tego, jak wspaniale na przestrzeni tych lat rozwinął się zespół i jak wiele udało się osiągnąć. – Rzeczywistość przerosła moje oczekiwania, nie przypuszczałam, że uda mi się zainteresować folklorem tylu wspaniałych ludzi, których połączyła wspólna pasja i cel, jakim jest kultywowanie i pielęgnowanie tradycji oraz miłość do kultury narodowej naszej ojczyzny – Polski –mówiła. Wymieniła największe sukcesy zespołu, m.in. występy w Kanadzie, Kalifornii i Polsce. Wspomniała o organizowanym przez „Polan” Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym, którego w tym roku odbyła się już 8. edycja.

Odniosła się też do bieżącej działalności zespołu. – Nasz program to tańce i piosenki z 12 regionów Polski, które prezentujemy w pięknych strojach szytych w profesjonalnych pracowniach krawieckich w Polsce – poinformowała, dodając, że ostatnio udało się wcielić w życie kolejny pomysł, a mianowicie utworzenie kapeli.

– Nie da się opowiedzieć tych 15 lat w kilku zdaniach, ale najważniejsze, że „Polanie” to pasja i zaangażowanie wielu osób, które potrafiły stworzyć wiele pięknych i wzruszających chwil, wycisnąć łzę i jednocześnie sprawić radość i uśmiech. Nasze rodziny i członkowie zespołu często podporządkowali zespołowi swoje życie i z pewnością przyczynili się do tego, że możemy celebrować ten piękny jubileusz. Gratuluję wszystkim i bardzo dziękuję! – podsumowała Hanna Deja, wspominając też tych, którzy już odeszli, zwłaszcza śp. Magdalenę Kalkowską, która na swoich fotografiach uwieczniła wiele wspaniałych chwil budujących historię zespołu.

O akompaniament muzyczny na początku balu zadbał tercet smyczkowy, natomiast muzykę do tańca serwował DJ Daniel Z.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Biały Orzeł


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005683 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×